Az új funkció segítségével utazást tehetünk a Föld körül, felfedezhetjük a természet és ember által alkotott csodák részleteit, valamint megfigyelhetjük a környezetünkben végbemenő fontos változásokat. A képek alatt hasznos információk, tények, számadatok, tudományos magyarázatok és elméletek is megjelennek. Az Google Earth-ben megjelenő új képeket a “Featured Content” menüben érhetjük el az ESA gombra kell kattintva.
Az ESA Földet megfigyelő programjainak igazgatója, Dr. Volker Liebig szerint a képgyűjteményt úgy válogatták ki, hogy az lehetővé tegye a Google Earth felhasználók számára, hogy madártávlatból fedezhessék fel bolygónkat, egyaránt megismerhessék lenyűgöző és sebezhető pontjait.
A fellelhető képanyagot az ESA Envisat program ERS és Proba elnevezésű műholdjai adják, amelyek egy jelentős környezetvédelmi műholdprogram alapelemei. A 2002-ben indított ESA Envisat három képalkotó szenzort használ, az ASAR-t (Advanced Synthetic Aperture Radar-t), a közepes felbontású képalkotó spektrométert (Medium Resolution Imaging Spectrometer – MERIS) és az Advanced Along-Track Scanning Radiometer-t (AATSR).
Az ASAR radar használatával térképezi fel a földfelszínt, rajzolja ki az áramlatokat, figyeli a Föld változásait és az élet különböző fajtáit, valamint méri ezek elterjedtségét. A MERIS a bolygó felszínéről és a felhőkről gyűjt felvételeket, megörökítve a látható fény tartományán kívül a spektrum infravörös részét is. Az AATSR szenzor a földi és az óceán felszínét vizsgálja, méri a víz hőmérsékletét, felfedezi a forró pontokat, amilyenek például az erdőtüzek, valamint feltérképezi a vegetáció kiterjedését a különböző területeken.
Az ezen szenzorok által nyert adatok a globális éghajlatváltozás szempontjából létfontosságú szerepet játszanak a tudósok, a kormányzati szervek és mások számára. Segítségükkel egyszerűbbé válik az El Nino-hoz hasonló tornádók időben történő felfedezése, a globális felmelegedés titkainak felfedése, az erdőpusztulás, levegőszennyezés és az óceánok emelkedő vízszintjének nyomon követése.