Kik döntenek?
Újdonságként idén három külföldi szakember is helyet kapott a filmszemle játékfilmes zsűrijében. A játékfilmes bírálóbizottság elnöke a görög származású Dimitri Eipides, tagja Mike Goodridge amerikai filmkritikus, Manuel Grosso, a sevillai filmfesztivál igazgatója, Balog Gábor operatőr, rendező, és Szász János rendező.
Már több mint 21 ezer jegyet eladtak
A nyitó- és a záróesemény között a Palace Mammut, a Millenáris Teátrum, valamint az Uránia Nemzeti Filmszínház mozitermeiben szemlézhet a közönség. A szervezőbizottság közlése szerint a nagy érdeklődés miatt már tíz pótelőadást is kitűztek, így mind a 460 programban szereplő filmre kapható már jegy. A pótvetítések között játék-, kísérleti és kisjátékfilmek egyaránt megtalálhatók: négy pótelőadást tartanak A gyertyák csonkig égnek című filmből, a Csak szex és más semmiből, a Taxidermiából, valamint egyet-egyet a K1-es, a K2-es, a K3-as, és a K4-es kísérleti és kisjátékfilmes blokkból. A jegyelővétel kezdete – január 27. – óta, három nap alatt összesen 21 460 jegyet adtak el a Filmszemle előadásaira.
Adaptációk versenye
A versenyprogramban idén összesen 103 alkotás indul. Játékfilm kategóriában 24 – 35 milliméteres filmre és elektronikára készült – alkotás került versenybe. A Szabó István ügynökmúltja miatt különös hangsúlyt kapó szemlenyitó Móricz Zsigmond-feldolgozás Rokonokon kívül nagy érdeklődés előz meg egy másik adaptációt:, A gyertyák csonkig égnek Márai Sándor azonos című regényéből készült. Ennek a filmnek pedig az adott még szomorúbb aktualitást, hogy a az egyik főszerepet az azóta elhunyt Agárdy Gábor kapta, aki Konrádot, a valamikori barátot játssza.
Étteremkritikusok és malacfarkak
A filmszemle életműdíjasai
A 37. Magyar Filmszemle nyitóünnepségén Agárdy Gábor színművésznek, Dargay Attila animációs filmrendezőnek, György István filmrendezőnek és Szalontai Árpádné naplóvezetőnek adnak életműdíjat, míg a Magyar Mozgókép Mestere elismerést Nepp József rajzfilmrendező veheti át január 31-én. Agárdy Gábor sajnos már nem tudja átvenni a kitüntetést.
A nagyjátékfilmek versenyprogramjában szerepel még ezeken kívül Bacsó Péter: De kik azok a Lumnitzer nővérek? című darabja is, amely a Népszabadság étteremkritikusainak állít emléket. Meg lehet nézni a Tímár Péter Herceg haladékát, amely a halál elől egyperces menedéket kapó Alida történetét meséli el. A könnyű vígjátéknak ígérkező Tibor vagyok, de hódítani akarok! vélhetően sokkal inkább a fiatal közönség körében arathat sikereket. Személyes múltidézést ígér a Taxidermia, amelyben félrelépő tisztiszolgának disznófarokkal született versenyző fia születik, majd állatpreparátor unokája. Ezek mellett természetesen rengeteg olyan film is versenyben lesz, amelyek már rég futnak a mozikban (Fej vagy írás, Csak szex és más semmi, Johanna, Üvegtigris 2., Szőke kóla), és persze sok olyan sötét lónak tűnő alkotás, amelyről egyelőre elég keveset lehet tudni.
I
Az előző években megszokottól eltérően a tudományos-ismeretterjesző filmek külön kategóriában, külön előzsűrivel versenyeztek. Két dokumentum, és egy-egy kísérleti-, ill. tudományos-ismeretterjesztő filmes előzsűri tett javaslatot a versenyprogramban való részvételre. Az előzsűri döntése értelmében 28 kísérleti- és kisjátékfilm (ezúttal közös kategóriában), 39 dokumentumfilm és 12 tudományos-ismeretterjesztő film képviseli a versenymezőnyt. Idén a versenyben nem induló művek is levetítésre kerülnek a szemle helyszínén, az alkotásokról külön katalógust is kiadnak.
Miután a FigyelőNet sikeresen akkreditálta tudósítóját a filmszemlére, a sajtóosztályon megtudtuk, hogy arra sajnos nincs lehetőség, hogy Szabó István filmjét megnézzük. Újabb zártkörű vetítést pedig kizárólag külföldi újságíróknak szerveznek.
A Filmszemle programjait itt találja meg.