Elsősorban a dél-európai és az írországi cukorgyárak átalakítása igényel majd állami pénzeket. Az utóbbi térségek cukorgyártását az uniós ártámogatás mintegy 36 százalékos mérsékléséről létrejött és a jövő év júliusától érvénybe lépő megállapodás befolyásolja elsősorban. Ahogy még jobban nyilvánvalóvá válik termelésük gazdaságtalansága, úgy kerül előtérbe az etanolgyártás, és a korábbi (cukoripari) támogatásokat részben ez veszi majd fel.
A dél-európai államokban és Írországban jelentéktelen a bioetanol gyártása, felfuttatásához eleve szükség van állami támogatásra – állítják az elemzők.
Nem volt ez másképp a már jelentős európai termelők, például Németország esetében sem. Az alternatív, környezetkímélő üzemanyag termelése kezdetben, a kisebb mennyiségek és felhasználás miatt, ugyanis eleve gazdaságtalan. Bizonyos esetekben a biodízelé kevésbé.
Az elemzők szerint Olaszország kerül talán a legnehezebb helyzetbe: jelenleg csaknem húsz cukorgyárának fele öt éven belül feleslegessé válik a cukoripar számára.