Élet-Stílus

Átmenetileg gyengült a rekorderősségű hurrikán?

Mexikóban, Kubában és Floridában is emberek ezreit evakuálják a hatóságok azután, hogy kiderült: a Wilma hurrikán a valaha az atlanti régióban regisztrált legerősebb trópusi viharként közeledik a karibi vizek felől a partvidékre.

Csütörtökre a Wilma hurrikán már csak a négyes kategóriát érte el, vagyis gyengülni kezdett, de szerdán még a valaha volt legerősebb trópusi viharként tartották számon. Ekkor ugyanis a légnyomás a 882 millibarra csökkent a hurrikán „szemében”. Ez „alulmúlja” az eddigi rekordot, a Gilbert nevű hasonló képződmény 1988-ban regisztrált 888 millibaros értékét.



Rekordokat dönt a Wilma


A Wilma hurrikán az idei szezonban a tizenkettedik immár, ami az 1969-es rekord beállításának számít. Összességében ez a 21. trópusi vihar a térségben, ami szintén rekordbeállítás. (A hurrikánokat 1851 óta mérik, regisztrálják.)

A légnyomást tekintve a Wilma a legerősebb és a leggyorsabban fejlődő hurrikán, amelyet az Atlanti-óceán térségében valaha is mértek. A Wilma „szemében” 882 millibaros volt a legalacsonyabb nyomás. A legkisebb légnyomást szárazföldre érve 1935 szeptemberében mérték, 892 millibart Florida Keysnél, az akkori pusztító hurrikán 400 halálos áldozatot szedett.

A Wilma esetében a legerősebb szelet, óránkénti 175 mérföld (280 kilométer) sebességűt helyi idő szerint szerda hajnalban mérték. A hurrikán szélsebességének növekedése, illetve a szemében mért légnyomás csökkenése a valaha regisztrált leggyorsabb.

A Wilma légnyomása szerda hajnalban óránként 9,7 millibar volt hat órán keresztül, s ezzel maga mögé utasította a Beulah hurrikánt, amelynek légnyomáscsökkenése hat órán át 6,3 millibar volt óránként 1967-ban. A legalacsonyabb légnyomást, 870 millibarnyit trópusi ciklon esetében 1979-ben a Csendes-óceán északnyugati részén, a Tip tájfun esetében mérték.

Újra erősödhet a hurrikán


A CNN szerint a Wilma csütörtökre való gyengülése csak átmeneti jelenség, várhatóan tovább erősödik majd a hurrikán, amint a Mexikói-öböl fölé ér. (Jelenleg viszonylag stabil a helyzete, a légköri jelenség most ugyanis “erőt gyűjt”.) A pusztító vihar jelenleg elsősorban Mexikót fenyegeti, a Yucatán-félsziget csúcsát, ahol olyan népszerű üdülőhelyek találhatók, mint például Cozumel. (Egyébként az időjárási előrejelzések bizonytalanságát jelzi, hogy más források szerint később, a Mexikói-öböl fölött gyengülhet is a Wilma, miután errefelé hidegebb a víz, és erősebbek a légkör felsőbb rétegeiben a szelek.)


A Wilma jelenleg 270 kilométeres óránkénti sebességű szelet generál (más források csak 250 kilométeres adatokat említenek, de akad 300 fölötti szélről szóló hír is, bár ez extremitásnak tűnik). Mexikóban ezen kívül elsősorban a rendkívül erőteljes esőzések fenyegethetik a lakosságot. Óriási esőzéseket okozott máris a Wilma néhány karibi szigeten. Haitin 11 ember halt meg földcsuszamlások és az áradások miatt.


A Wilma körülbelül 11 kilométeres sebességgel halad a partok, pontosabban a Yucatán felé felé, jelenleg nyugati irányba – írja a BBC. A Yucatán fölött azonban várhatóan északkeletre kanyarodik, Kuba, illetve majd Florida fölé. (Ez már a CNN előrejelzése. A BBC szerint a hét végén ér Florida fölé a hurrikán.)


Katasztrofális esőzések várhatók Kubában


Az amerikai National Hurricane Center (NHC, Országos Hurrikán Központ) adatai szerint Kubára katasztrofális mennyiségű csapadék hullhat pénteken, amely elérheti a 63 centimétert a sziget hegyvidéki térségeiben. A Kajmán-szigeteken és Jamaicában a vihar miatt 38 centiméternyi eső várható. A mexikói hatóságok megkezdték a turisták evakuálását a legveszélyeztetettebb helyekről. Elsősorban a Cancun környéki népszerű üdülőhelyeket ürítik ki.


Az erős szél miatt el kellett például halasztani az MTV, vagyis a Music Television latin-amerikai zeneivideó-díjainak átadását, amelyet eredetileg Playa del Carmen üdülőhelyén rendeztek volna meg. A közép-amerikai államok közül Honduras és Nicaragua is riadóztatta a polgári védelmi erőket. Kubában már zajlik az evakuálás, és a nyugati tartományban, Pinar del Rióban felfüggesztették a tanítást is az iskolákban. A kubai hatóságok innen 235 ezer embert evakuáltak. A többi tartományból kitelepítettekkel együtt Kubában legalább 250 ezer embernek kellett átmenetileg elköltöznie, többek között


Floridába még nem ért el a hurrikán, de az amerikai hatóságok most igyekeznek jobban felkészülni a pusztításra, mint például a Katrina vihar idején tették. Éppen ezért Florida Keys szigetláncáról várhatóan 80 ezer ember távozik a következő napokban, órákban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik