A Pentagon azzal a céllal rendezte a versenyt, hogy a járművek használatával csökkenteni tudják a sebesültek számát háborús körülmények között.
Különböző nehézségekkel kellett megbirkózniuk a Mojave sivatagban rendezett erőpróbán, az emberi segítség nélkül haladó járműveknek. Hegyi ösvényeken, sziklákon, kiszáradt tavakon és alagutakon kellett átverekedniük magukat. Természetes és mesterséges akadályokat küzdöttek le, amelyek között voltak tankcsapdák, betontömbök is.
Számtalan érzékelő, radar, kamera és GPS vevő által közvetített információ segített a járművekben található nagyteljesítményű számítógépeknek abban, hogy megfelelő döntéseket hozzanak, és le tudják küzdeni az akadályokat. Az alagutak kifejezetten nehéz feladatnak bizonyultak, mivel a GPS itt használhatatlan volt.
Legtalpraesettebbnek a Stanford Egyetem és a VW mérnökei által átalakított VW Touareg bizonyult, amelyik 30km/órás átlagsebességgel teljesítette a távot.
Érdekes módon a tervezők nem az Intel által felajánlott nagyétvágyú, csúcsteljesítményű Itanium processzorokat használták fel az autó vezérléséhez, hanem hét darab, takarékos, notebookok-ban használatos processzor használata mellett döntöttek. Helyet kaptak még a csomagtartóban a műszereket tápláló akkumulátorok és különféle adatrögzítő berendezések is.
Idén öt versenyző fejezte be sikeresen a versenyt. Tavaly nem volt beérkező, csupán egyetlen járműnek sikerült hét és fél mérföldet megtennie gond nélkül az ideinél jóval könnyebb távból.