Élet-Stílus

Oltóanyagok: lesz-e védelem a járvány ellen?

A járvány megelőzésének egyetlen eszköze a védőoltás. Európa több országában dolgoznak a hatákony szérum előállításán.

Versenyfutás kezdődött a virológusok és a vírus között. Amerikai tudósok bejelentették, hogy sikeresen teszteltek embereken egy a madárinfluenza elleni védőoltást. Kritikus kérdés, hogy képesek lesznek-e annyi vakcinát legyártani, amennyi a hatalmas igényt ki tudná elégíteni. Vészhelyzet esetén akár már most használható lenne a vakcina, de számos vizsgálat még hátravan a licenc megszerzéséig, és csak ezután indulhatna be a tömeges gyártás.

A Roche nevű svájci gyógyszercég 3 millió Tamiflu nevű, a madárinfluenza hatásait enyhítő szert ígért a WHO-nak. A szervezet azonban arra figyelmeztette, hogy járvány esetén az ilyen gyógyszerek gyártási kapacitása messze alulmarad az ilyen igényeknek.

Felkészültség itthon

A hazai felkészültség jelentős lépéseként értékelhető, hogy itthon befejeződtek a hatásos oltóanyaggal kapcsolatos állatkísérletek. Négyszázötven adagot gyártottak le az oltóanyagból, így ezek a humánkipróbáláshoz szükséges ampullákban a szakemberek rendelkezésére állnak. Az országos tiszti főorvos beszámolt arról is, hogy az állatkísérletek befejeződtek, amelynek eredményei igazolták az oltóanyag immunológiai hatékonyságát.

Közlése szerint a kísérleti oltásban 150 ember vesz majd részt, és az oltások beadása után három héttel, majd három, illetve hat hónappal később vérvétellel elemzik a vakcina hatékonyságát.

Mint mondta, a kísérleti oltásnak nincs kockázata, a kísérleti alanyok nem legyengített, hanem „leölt” vírust kapnak, ami nem „vadulhat vissza”, nem okozhat megbetegedést. Elmondta azt is, hogy Bujdosó László országos tiszti főorvos is részt vesz a kísérleti oltásban. Hozzátette: amennyiben sikeresek lesznek a humánkísérletek, abban az esetben kezdik meg nagyobb mennyiségben gyártani a vakcinát, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelzi, hogy emberről emberre is terjedni kezdett a betegség.

Az oltást elsőként az idős emberek és az egészségügyi dolgozók kaphatják majd meg, ezt követően viszont bárki kérheti.

Két aggodalomra okot adó tény azért maradt a felkészültséggel kapcsolatban. Egyrészt, a védőoltás nem gyógyítja meg a már megfertőződött embereket, másrészt Magyarországon havonta 2 millió oltóanyagot lehet előállítani. Ez a vírus terjedésének dinamikáját tekintve nem elegendő az ország védettségének gyors
megvalósításához.

Az oltóanyag előállítás folyamatában egyébként világviszonylatban is jól állunk. 

Érdemes tudni az inluenza-fertőzésről

• az influenzavírus műanyag és fémfelületeken 24-48 óráig, ruhaneműn, zsebkendőn több mint 12 óráig képes életben maradni…
• a fertőzés létrejöttéhez sokkal kevesebb kórokozó is elegendő, mint például a baktériumok esetében…
• a fertőzött személy már a tünetek megjelenése előtti napon fertőzőképes és ezt a tulajdonságát megőrzi a betegség kialakulását követő negyedik napig…
• a vírus apró cseppecskékben sokáig fertőzőképes marad, ha a levegő relatív nedvességtartalma alacsony, és a hőmérséklet plusz 1 – 8 fok között van…
• a kézmosás akár 50 százalékal is csökkenti a fertőzés esélyét. (forrás: weborvos.hu)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik