A jelentés az átlagosnál több elmarasztaló megállapítást tesz az IHM gazdálkodásával kapcsolatban, ami több okra vezethető vissza – mondta el Bihari Zsigmond, a Számvevőszék főigazgatója. Az IHM fejezete 2002-ben, év közben jelent meg a költségvetésben, a szükséges forrásokat feladatkörök és pénzek átcsoportosításával tudták megteremteni, a költségvetési gazdálkodásra vonatkozó szigorú szabályok azonban ezt nem segítették elő – írja a Magyarország.hu.
A főigazgató szerint az IHM tevékenysége döntően három területre bontható: a hírközléssel kapcsolatos feladatokra, a más tárcáktól (például a Miniszterelnöki Hivataltól (MeH)) átvett feladatokra és az új, információs társadalommal kapcsolatos feladatokra. A hírközlési területen az ÁSZ nem talált érdemi problémákat, az átvett feladatokról a főigazgató pedig azt mondta, hogy sok helyen már az eredeti gazdájuknál sem volt teljesen rendben a gazdálkodás, a feladatkörök meghatározásában azonban számos bizonytalanságot lehet felfedezni.
Az információs társadalommal összefüggő feladatokkal megbízott vezetők nagy részének nem volt közigazgatási tapasztalata, ami sok kifogásolható lépést eredményezett – mondta a főigazgató.
Ellenzéki bírálat
A bizottság ellenzéki tagjai többek között azért bírálták a minisztériumot, mert az IHM miniszteri döntés alapján 3,2 milliárd forintot költött el pályáztatás nélkül, és 181 millió forint értékben fizetett ki tanácsadói díjakat külsős szakértőknek. Jambrik Mihály, a tárca közigazgatási államtitkára elmondta, hogy a 181 millió forintot az EDR-rel kapcsolatos tanácsadói tevékenységre fordították, de ebben az összegben már benne van a többi érintett tárca (BM, MeH) által elköltött összeg is. Bihari közölte, hogy a 3,2 milliárd forint kifizetése jogilag ugyan rendezett keretek között – miniszteri utasítások alapján – történt, de a szabályozás nem tartalmazza az ilyen módon elkölthető maximális összeget. Erről az államháztartási törvény sem tartalmaz rendelkezéseket, ezért a kérdést a jövőben akár e törvény módosításával is, de szabályozni kell.
Jambrik szerint a tárca programjában vannak olyan elemek, amelyeknél nem a pályázati út a legmegfelelőbb eljárás. Ezekben az esetekben is szükség van azonban a Pénzügyminisztérium megfelelő bizottságának jóváhagyására: ezeket az IHM rendre meg is kapta, mint például az Antenna Hungáriának a digitális földfelszíni műsorszórás előkészítésére adott 500 millió forint esetében.
Nyolc javaslat
A nemrég lezárult, 2002 és 2004 közti gazdálkodást ellenőrző ÁSZ-vizsgálat nyolc ponton tett javaslatot a tárca működésének javítására, jogszerűbbé tételére. Az IHM a jelentésben megfogalmazott javaslatok érvényesítésére intézkedési tervet dolgoz ki, a felelős szervezeti egységek és személyek megjelölésével, a terv végrehajtásáról a határidőkön belül jelentést küld a számvevőszéknek. Az Állami Számvevőszék eddig 12 alkalommal vizsgálta az IHM tevékenységét.