Belföld

V4: Magyar Péter szerint újra él a lengyel–magyar barátság

Szentgallay Bálint / NurPhoto via AFP
Szentgallay Bálint / NurPhoto via AFP

Közös nyilatkozatban hirdették meg a visegrádi együttműködés újraindítását a V4-ek kormányfői a keddi gödöllői csúcstalálkozó után.

Az MTI-hez eljuttatott dokumentum szerint Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország „visszatért a gyökerekhez”, és megállapodott abban, hogy a történelmi jelentőségű országcsoport keretei között minden eddiginél szorosabban dolgoznak együtt.

A Gödöllői Királyi Kastélyban tartott találkozón Magyar Péter magyar, Donald Tusk lengyel, Andrej Babis cseh és Robert Fico szlovák miniszterelnök vett részt. A csúcsot Magyar Péter hívta össze, és ez volt a június 30-ig tartó magyar V4-elnökség záróeseménye is.

A közös nyilatkozat szerint a négy ország a közös érdekekre és a korábban elért eredményekre építené újra az együttműködést. Példaként az uniós politikában elért közös sikereket, a magas energiaárak elleni fellépést és a bevándorlás kezelését említették.

A kormány.hu-n szerdán megjelent részletesebb beszámoló szerint a csúcstalálkozó fő célja a politikai párbeszéd felélesztése volt a 2026-os magyarországi választás után. A miniszterelnökök abban is megállapodtak, hogy újraindítják a V4-ek rendszeres egyeztetéseit az Európai Tanács és az Európai Unió Tanácsának ülései előtt, és közös érdek esetén összehangoltan lépnek fel az uniós fórumokon.

A kormányzati közlemény szerint a közös munka fő területei közé tartozik

  • az Európai Unió 2028–2034-es költségvetése,
  • a kohéziós politika,
  • az agrár- és vidékfejlesztés,
  • a bővítéspolitika,
  • a zöld átmenet,
  • az autóipar,
  • a kibocsátáskereskedelmi rendszer
  • és a kereskedelempolitika.

A négy kormányfő a honvédelmi, belügyi és kulturális együttműködés erősítéséről is megállapodott. Emellett támogatnák az észak–déli közlekedési és energetikai infrastrukturális projekteket, és közösen keresnének pénzügyi forrásokat ezekhez.

Több köti össze, mint ami elválasztja

A találkozón szó volt a V4+ formátum újraindításáról is. Ez olyan egyeztetési keret, amelyben a visegrádi országok uniós partnerekkel vagy EU-n kívüli országokkal hangolhatják össze álláspontjukat, illetve közös projekteket indíthatnak.

Magyar Péter a csúcs utáni sajtótájékoztatón azt mondta:

Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja.

A magyar miniszterelnök szerint Közép-Európa ma erősebb, mint valaha. Azt is közölte, hogy átadott kollégáinak egy tervet a Budapest–Pozsony–Prága–Varsó szupergyors vasútvonal megvalósításáról. Magyar úgy fogalmazott:

Európa szíve ma Közép-Európában dobog! Magyarország örömmel tér vissza a Visegrádi Négyek kebelébe.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a V4-es együttműködésben a törést a lengyel–magyar kapcsolatok megromlása okozta, most viszont szerinte a „lengyel–magyar két jóbarát” mondás ismét érvényes a legmagasabb politikai szinten is.

A visegrádi miniszterelnökök legutóbb 2024 februárjában tartottak hivatalos találkozót. A gödöllői csúcsnak szimbolikus jelentőséget ad, hogy idén van a Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulója. Az együttműködést megalapozó dokumentumot 1991. február 15-én Václav Havel, Lech Walesa és Antall József írta alá.

Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Olvasói sztorik