Belföld

Több demokráciát szeretnének a magyarok, de a párthűség mindent felülír

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Több demokráciát szeretnének a magyarok, de a párthűség mindent felülír

A magyar társadalom értékeli a demokráciát, ám széles körben elégedetlen annak jelenlegi állapotával – derül ki a Policy Solutions (PS) és a Friedrich Ebert Stiftung (FES) friss kutatásából. A nyolc országban (Magyarország, Szerbia, Ukrajna, Lengyelország, Svédország, Észtország, Németország, Spanyolország) elvégzett felmérés szerint a magyar választók nemzetközi összehasonlításban kevésbé büntetik a demokratikus normákat megsértő politikusokat, a párthűség erősebb szerepet játszik a politikai döntésekben, mint a demokratikus elvek betartása, és hazánkban alacsony a demokratikus kompetenciák szintje is. Cikkünkben a kutatás legfontosabb megállapításait ismertetjük, de fontos megjegyezni, hogy az adatfelvétel még jócskán Magyar Péter felbukkanása előtt készült, így a Tisza Párt eredményei nem szerepelnek benne.

A magyarok elégedetlenek a demokrácia állapotával

A tanulmány szerint Magyarországon a társadalom túlnyomó része fontosnak tartja, hogy demokráciában éljen, és úgy véli, hogy a demokrácia jobb más kormányzati formáknál. A demokrácia népszerűsége Magyarországon hasonló szinten van, mint más kelet-európai országokban (Szerbia, Lengyelország, Észtország), de elmarad a nyugat-európai országokétól (Németország, Svédország).

A demokráciapártiak minden párt szavazótáborában többségben vannak, mégis jelentős különbségek figyelhetők meg: a kormánypárti szavazók 60 százaléka és az ellenzéki szavazók közel 90 százaléka tartja fontosnak, hogy demokráciában éljen.

Ugyanakkor a megkérdezettek mintegy kétharmada elégedetlenségét fejezte ki a demokrácia állapotával kapcsolatban (67 százalék), és úgy érzi, hogy az ország vezetése nem demokratikus (64 százalék). Ami a demokrácia minőségét illeti, a kormánypárti és az ellenzéki szavazók mintha párhuzamos valóságban élnének:

  • amíg az ellenzéki szavazók jelentős többsége elégedetlen a magyar demokrácia állapotával, és az ország kormányzását nem tartja demokratikusnak,
  • addig a Fidesz-szavazók többsége ezzel ellentétes véleményen van.

A tanulmány megerősíti, hogy a magyarok többsége a demokrácia jelenlegi állapotát pártpolitikai szemüvegen keresztül szemléli, és rávilágít a nemek közötti különbségekre is: a nők elégedetlenebbek a demokrácia állapotával, mint a férfiak, és több nő gondolja azt, hogy Magyarország irányítása nem demokratikus.

A nők és a budapestiek jobban büntetnek

A vizsgált országokhoz hasonlóan Magyarországon is az látható, hogy a nők erősebben büntetnek, mint a férfiak. Nemzedéki megosztottságra utal, hogy az idősebb korosztályok általában kritikusabbak az antidemokratikus jelöltekkel szemben, mint a fiatalok, és az életkor növekedésével a büntetésre való hajlandóság fokozatosan nő. Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy a magyar fiatalok viszonylag passzívak politikailag, nem érdekli őket a közélet, kiábrándultak, különösen a közép- és kelet-európai társaikhoz képest.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Olvasói sztorik