500 ezer forintos fizetésemelést kapott márciusban Jakab Zsófia, az idén ötéves Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) vezérigazgatója, így a keresete bruttó kétmillió forintra nőtt. Emelték a cafetéria juttatását is, havi 32 ezerről 42 ezer forintra – vette észre lapunk a cég által közzétett adatok között.
Az idén januárban megalakult Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) portfóliója számos területtel, köztük a turizmussal gazdagodott, így mostanra a Magyar Divat & Design Ügynökség tulajdonosi joggyakorlója is Nagy Márton tárcája lett. A miniszter februárban Jakabot a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztosnak nevezte ki. A 24.hu közadatigénylésére az NGM közölte, hogy
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a talányos kreatívipar kifejezés konkréten milyen területeket foglal magába, de a tárca ezeket nem nevezte meg, ehelyett felhívta figyelmünket a kinevezésről rendelkező utasításra. E szerint Jakab feladatkörei közé tartozik a többi között
- a nemzetközi kreatívipari vállalkozások Magyarországra csábítása,
- a hazai kreatívipari ágazatok külföldi érvényesülésének segítése,
- versenyképességének növelése,
ám arról, hogy pontosan mit értenek kreatívipar alatt, ez az utasítás bővebben nem rendelkezik.
Kormányoldalról még a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztérium készített 2020-ban egy tízéves kreatívipari stratégiát, amely a szoftver- és videójáték-fejlesztésen át a filmen és az irodalmon keresztül az online médiáig rengeteg ágazatot felsorol a kreatívipar fogalmi ernyője alatt. Jakab az Index szerint egy háttérbeszélgetésen elmondta: a kreatíviparra a nemzetközi iskolák eltérő definíciókat alkalmaznak, de ő maga a divat- és dizájnipart nevezte meg az irányítása alá tartozó két legnagyobb területként.
Ezen a beszélgetésen árult el részleteket Jakab az Orbán Ráhelhez fűződő barátságáról is:
Barátok vagyunk, de szerintem ez már senki számára nem újdonság. Barátságunk közel 20 évre nyúlik vissza, még gimnazistaként ismerkedtünk meg, majd egy egyetemre jártunk. A Budapesti Corvinus Egyetem értékálló diplomát biztosít a végzett diákok számára, egyfajta garanciát nyújtva a munkáltatóknak is. Ezért nem véletlen, hogy számos volt csoporttársam vagy iskolatársam vezető pozíciót tölt be a piaci vagy az állami szférában egyaránt.
Nagy Márton minisztériumának utasítása a Magyar Divat & Design Ügynökség szakmai koordinációját is Jakab miniszteri biztosi feladatai között említi. Ez tehát azt jelenti: a tárca azt várja tőle, hogy
Jakab Zsófia tavaly decemberig a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) marketing és kommunikációs vezérigazgató-helyettesi pozícióját is betöltötte. Munkájáért akkor 2,5 milliós fizetést kapott, de miniszteri biztosi kinevezése után ezt a pozícióját nem tartotta meg. Ekkoriban még többet is keresett, mint az idén, miután a vezérigazgató-helyettesi fizetése az akkor másfél milliós divatügynökségi vezérigazgatói bérezésével egészült ki – 4 milliós havi juttatásával pedig a legjobban kereső állami cégvezetők közé is befért. Teljesen azonban nem került ki az MTÜ-ből Jakab, igazgatósági tagként viszont már nem vesz fel tiszteletdíjat.
Az MDDÜ közzétételi listájából az is kiderült, hogy Forintos-Szűcs Anita már nem tölti be a vezérigazgató-helyettesi pozíciót a cégnél. Februárban egyébként még az a szokatlan, de az MTÜ-nél is megfigyelhető helyzet állt fenn a divatügynökségnél, hogy a vezérigazgató-helyettesnek magasabb volt a fizetése, mint a vezérigazgatónak, ekkor Forintos-Szűcsnek 2 millió forint volt a bruttó bére, Jakab Zsófia pedig havi 1,5 millió forintot keresett. Az Opten adatai szerint egyébként Forintos-Szűcs Anita január 15-én távozott az általános vezérigazgató-helyettesi pozícióból, de az Origónak februárban a Budapest Central European Fashion Weekről még az MDDÜ vezetőjeként nyilatkozott.
Az MDDÜ-t megkérdeztük arról, hogy mi indokolta Jakab Zsófia gálánsnak mondható, 500 ezer forintos fizetésemelését, és rákérdeztünk Forintos-Szűcs távozásának okára is, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.