Belföld

Török Gábor: Orbán Viktor megalázta Novák Katalint

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
A politikai elemző szerint az államfő politikai karrierjének vége, akkor is, ha hivatalában marad.

Török Gábor először csak egy selyemzsinór fotójával reagált Orbán Viktor alkotmánymódosító bejelentésére, később azonban elemezte is a kialakult helyzetet. A politológus, egyetemi docens Facebook-oldalán azt írta, hogy a  kegyelmi ügy két közjogi főszereplője közül Novák Katalin politikai karrierjének vége, még akkor is, ha ezt egyelőre nem veszi észre, és még akkor is, ha esetleg hivatalban marad. Az államfő azt közölte, jó szívvel fogja aláírni azt alkotmánymódosítást,

amely arról szól, hogy ne írhasson alá többet a mostanihoz hasonló kegyelmi döntéseket… Ha ezt átgondolja, világossá válik számára, hogy ennél nagyobb megalázás elnököt nem nagyon érhet az őt megválasztó és támogató politikai többség részéről.

Szerinte a kegyelmi ügyet előterjesztő-ellenjegyző volt igazságügyi miniszter, Varga Judit politikai kára még nem ennyire világos, de az nyilvánvaló, hogy ő is roncsolódik, és nem lenne meglepő, ha – mivel a Fidesz nem akarja, hogy az ügy hónapokra napirenden maradjon – végül mégsem ő vezetné a Fidesz EP-listáját. A politikai elemző szerint ebben az ügyben is Orbán a valódi főszereplő, övé a végső politikai felelősség, a legnagyobb politikai kockázat. A miniszterelnök számára

a legnagyobb tanulság talán az lehet, hogy még egy ennyire aszimmetrikus, domináns politikai helyzetben sem teljesen mindegy, hogy kik állnak a vártán.

Török szerint az államfőség látszólag nem egy bonyolult feladat, de elég egy ilyen kegyelmi ügy, és kiderül:

nagyon nem mindegy, hogy a politikus mennyire felkészült, hogyan képes megszervezni, felépíteni a csapatát, milyen érzéke van a közjogi és politikai megfontolásokhoz stb.

Elképzelhetetlennek tartja, hogy a kegyelmi kérvényt Mádl Ferenc, Sólyom László, Áder János átengedte volna, bármi, bárki is állt az előterjesztés hátterében, ne szólalt volna meg a vészcsengő az elnöki hivatalban.

A rossz döntésnek (legyen az egy személyi választás vagy egy kegyelmi kérvény elbírálása) következményei vannak, de az ügy azt is megmutatta, hogy az ellenzék ebben a rendszerben nem képes ártani a kormányoldalnak, ám

a hatalmon lévők nincsenek védve saját hibáiktól, és ezeknek a hibáknak bizony lehet a rendszer egészére nézve is következményük.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik