Néhány napja Böjte Csaba a Válasz Online-nak az alapítványa pénzügyeiről azt mondta, ha csak abból gazdálkodnának, amit a román állam ad, régen csődbe mentek volna. A felvetésre, hogy sok pénzt kapnak az anyaországi civilektől és a magyar államtól, az atya akkor azt válaszolta, hogy pénzt a magyar államtól nem kért, nem is kapott.
Fejlesztésre igen, működtetésre nem.
Ehhez képest Semjén Zsolt egy parlamenti irományban cáfolt rá a szerzetesre. Azt írta, hogy a nemzeti kormány Böjte Csaba gyermekvédelmi tevékenységét a nemzetpolitikai szakterületen keresztül támogatta, amelynek révén 2018–2023 között a gyermekotthonok részére
95 millió forint működési támogatást biztosított. Miután a Szent Ferenc Alapítványnak 24 bentlakásos és 18 napközi gyermekotthona van, ez azt jelenti, hogy egy gyermekotthonra átlagosan 377 ezer Ft/év működési támogatás jutott.
Vadai Ágnes egyébként nem őt, hanem Orbán Viktor miniszterelnököt kérdezte arról, hogy a Böjte Csaba gyermekotthonaiban történt erőszakos és szexuális erőszakos esetek után, mit kíván tenni az „Európa legszigorúbb gyermekvédelmi törvényét” megalkotó kormány. A DK politikusa az alábbi kérdéseire várt választ:
- Részesült-e a dévai Szent Ferenc Alapítvány magyarországi állami támogatásban akár
közvetlenül a költségvetés részéről, akár közvetve, valamilyen állami vagy államilag
támogatott pénzalapon, pályázati forráson keresztül vagy bármilyen egyéb módon? - Ha igen, milyen összegre rúgott ez a támogatás az elmúlt öt év során, évenkénti bontásban?
- Indult-e vizsgálat magyar részről is az Alapítvány gyermekotthonaiban történtekkel
kapcsolatban? - Kaptak-e az áldozatok segítséget a magyar államtól?
- Mikorra várhatjuk a tavaly őszre ígért áldozatvédelmi törvényjavaslat benyújtását?
Semjén Zsolt válaszában jelezte, hogy Erdély az 1920-as trianoni békediktátum, illetve az 1947-es párizsi békeszerződés óta nem tartozik a magyar állam kötelékébe, az ott történtek miatt magyar hatóság vizsgálatot nem folytathat, de a román hatóságok egy nevelőintézeti személy felelősségét megállapították, jogerősen súlyos szabadságvesztéssel büntették.
A miniszter ezt követően hosszan értekezett áldozatvédelemről, áldozatsegítésről, jelezte, hogy az áldozatvédelemhez köthető szolgáltatásokat csak a Magyarország területén tartózkodó bántalmazott gyermekeknek lehet biztosítani. Válasza végén Semjén Zsolt megdöbbenésének adott hangot, hogy
egyes sajtótermékek Képviselő Asszony pártjával karöltve szisztematikus karaktergyilkossággal próbálják lejáratni azt a Böjte Csaba atyát, aki eddig több mint 6000 gyermek életét segítette és évtizedek óta áldozatos munkát végez az erdélyi elárvult gyerekek felkarolása, társadalmi integrációja és magyar identitásuk megőrzése érdekében.