Belföld

Orbán Viktor zárt körben beszélt arról, hogy lehet Magyarország regionális középhatalom

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Átfogó előadásban vázolta fel az előttünk álló évtized kihívásait és lehetőségeit Orbán Viktor miniszterelnök az ünnepek előtt, a Széll Kálmán Alapítvány karácsonyi vacsoráján. A beszéd főbb megállapításait Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója foglalta össze a Mandineren megjelent írásában.

A kormányfő szerint mára egyértelművé vált, hogy a következő évtizedben a Magyarország előtt álló legnagyobb stratégiai kihívás az, hogy kikerüljön a közepes fejlettségű országok köréből, és felzárkózzon a fejlett államokhoz,

Közép-Európán belül pedig regio­nális középhatalmi státuszt érjen el.

Ennek a feladványnak a megoldása szerinte már önmagában nagy kihívás, és nem is minden országnak sikerült a felzárkózás. Olyan feladat ez, amelyet Magyarországnak menetből kell teljesítenie, különben a kitörés feltételei elpárolognak, az időablak bezárul. További nehézségeket – vagy éppen lehetőséget – jelent hazánknak, hogy mindezt a fejlődési pályát egy széttöredezett világrend mellett kell bejárnia.

Orbán Viktor szerint „az új rend kontúrjai még csak most alakulnak, de egy dolog bizonyos: ha visszaáll a hidegháború korának blokkokon alapuló nemzetközi rendje, akkor az a nemzetközi kapcsolatépítés és kereskedelem visszaesésével, ennek következményeként pedig akár Magyarország eljelentéktelenedésével fenyeget.”

A kormányfő beszédében részletesen felvázolta a globalizáció neoliberális modelljét, majd rátért arra, hogy a világrend mostani válságára adott válaszként a továbbra is az USA által vezetett Nyugat fokozott ütemben szakítja meg, gyengíti vagy vonja ellenőrzés alá kapcsolatait. Ezt nevezik nyugati terminológiával decouplingnak, azaz szétkapcsolásnak, tette hozzá.

Úgy tűnik, ismét létrejönnek a hidegháború idején megismert nemzetközi blokkok. Az így kialakuló világrend hálózatelméleti szempontból egymás mellett létező, hierarchikus hálózatok rendszereként írható le. Egy ilyen felállásban minden gazdasági, politikai és kulturális transzfer a tömbök vezető államain keresztül zajlik

– fogalmazott.

Ez a teljes Európai Unió, folytatta, de különösen annak periféria­államai számára kifejezetten rossz hír, mert egy ilyen rendszerben a központ nemcsak a blokkok feletti kapcsolatokat képes ellenőrizni, hanem magához vonzza az erőforrások elosztásának feladatát is.

Leszögezte: Magyarországnak ki kell maradnia a blokkosodásból, mert az hazánknak nem érdeke.

A kormányfő úgy összegzett:

  • el kell kerülni, hogy hazánk egy nagy nemzetközi blokk perifériája legyen;
  • el kell kerülni, hogy a korábbi, spontán piaci folyamatokra alapuló szabadkereskedelmi modell anomáliái visszatérjenek;
  • meg kell oldani az ellátási láncok sérülékenységének az enyhítését;
  • ezzel együtt el kell érni, hogy Magyarország csatlakozzon a gazdaságilag fejlett országok köréhez.

Felhívta rá a figyelmet, a vonatkozó szakirodalom szerint a sikeres felzárkózás három legismertebb példája Dél-Korea, Finnország és Írország esete. Ezek a példák nemcsak azt mutatják, hogy lehetséges belépni a fejlett országok csoportjába, de azt is, hogy nem csak egy kizárólagos úton. Dél-Korea az iparfejlesztésre, Finnország a gazdasági szerkezetváltásra, Írország pedig a tőkebeáramlásra fókuszált.

Ám ezek a példák a legjobb esetben is csak inspirációnak jók, az elmúlt harminc év arra tanít minket, hogy nem lehet egy az egyben lemásolni más országok megoldásait

– jelentette ki, hozzátéve, hazánk képes kombinálni az előbbi modellek előnyeit és sikeres elemeit.

Orbán Balázs teljes írását itt tudja elolvasni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik