Belföld

Egy új kutatás szerint a magasabb státuszúak szavaznak Márki-Zay Péterre, az idősebbek Dobrev Klárára

A Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének kutatói egyetemi hallgatókkal közösen végeztek kérdőíves kutatást az előválasztás második fordulója során, amit most a blogjukon közöltek. Azt írják, a kutatás célja elsősorban az volt, hogy feltérképezze a 2021-es budapesti ellenzéki előválasztáson a szavazók szociodemográfiai hátterét, médiafogyasztási szokásait és politikai attitűdjeiket. A kutatás az előválasztás második fordulójának idején végzett terepmunkán alapul.

A felmérés egyik érdekes állítása, hogy az eredmények részben megerősítik azokat a vélekedéseket, miszerint Márki-Zay Péter támogatói fiatalabbak, magasabban képzettek, és jellemzően az online hírportálokból és a közösségi médiából tájékozódnak.

Farkas Eszter és Mikecz Dániel azt írják, a kutatás során 652 előválasztót kértek fel, hogy vegyenek részt a kutatásban, közülük 440 fő kezdte meg a kérdőív kitöltését. Arra a kérdésre, hogy kire szavazott az előválasztás második fordulójában, 357-en adtak választ. Közülük

  • 124-en Dobrev Klárára (35%),
  • 233-an Márki-Zay Péterre (65%) adták voksukat.

A hivatalos adatok szerint Budapesten a sátrakban leadott szavazatok 39 százalékát Dobrev Klára, 61 százalékát Márki-Zay Péter kapta. A kutatás eszerint 4 százalékkal tért el a tényleges vasárnapi eredménytől.

A kutatásból kiderült például az is, hogy sokkal több nő szavazott Dobrev Klárára, mint Márki-Zay Péterre, viszont előbbinek jóval idősebb a szavazótárbora, mint utóbbinak. Dobrev Klára választóinak átlagéletkora 67 év, Márki-Zay Péter választóinak 44.

Éles különbség van a két szavazói tábor között iskolai végzettségüket tekintve is. Míg Dobrev Klára választóinak mintegy kétharmada középfokú, harmada felsőfokú végzettséggel rendelkezik, addig Márki-Zay Péter esetében az arány éppen fordított. Márki-Zay Péter támogatóinak 14 százaléka ráadásul tanuló, Dobrev Klárára szavazó diák azonban nem került be a mintába, írja a kutatás.

A kutatás szerint az iskolai végzettségre vonatkozó eredmények azt az általános vélekedést erősíthetik, hogy Márki-Zay Péterre a magasabb státuszúak szavaztak. Vallásosság tekintetében azonban nincs lényegi különbség a jelöltek szavazói között, azaz legalábbis a budapesti előválasztók körében nem mutatható ki az az összefüggés, miszerint Márki-Zay Péterre az inkább vallásos emberek szavaznának.

Megkérdezték azt is, honnan szerzik a szavazók az információikat. Dobrev Klára szavazóinak többsége számára a televízió számít elsődleges hírforrásnak, Márki-Zay Péter szavazóinak túlnyomó többsége online hírportálokról tájékozódik, állítja a kutatás. A közösségi média főként Márki-Zay Péter szavazói számára szolgál hírforrásként, rádióból inkább Dobrev Klára szavazói tájékozódnak.

A gyereknevelés tekintetében Márki-Zay Péter választói liberálisabbak, míg a jövedelmi különbségek kapcsán Dobrev Klára támogatói baloldalibb álláspontot képviselnek. A rendpártiság mindkét táborra jellemző, Dobrev Klára szavazóira azonban fokozottabb mértékben. A kizárólagosan férfi-keresőre épülő családmodellt egyik szavazótábor sem favorizálja, noha némileg megengedőbbek Dobrev Klára szavazói. Egyetértés mutatkozik a klímaváltozást illetően, meglepő azonban, hogy a Márki-Zay szavazók itt kis mértékben szkeptikusabbak. Végül mindkét táborra jellemző, hogy inkább nem értenek egyet azzal, hogy egyáltalán ne jöjjenek menekültek Magyarországra, bár itt is van némi eltérés a két jelölt szavazói között.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik