Belföld

Újjászületik a visegrádi vár és környezete

Máthé Zoltán / MTI
Máthé Zoltán / MTI

Újjászületik a visegrádi vár és környezete a most induló és 2035-ig tartó „Visegrád 700″ kiemelt kormányzati beruházási programban, közölte a programért is felelős kormánybiztos hétfőn a Pest megyei városban.

A Vitályos Eszterrel, az Emberi Erőforrások Minisztériuma európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárával közösen tartott sajtótájékoztatón Fodor Gergely az MTI tudósítása szerint elmondta, hogy a Visegrád 700 program célja a felbecsülhetetlen értékű helyszín teljes körű műemléki felújítása, illetve átfogó kulturális, turisztikai és közlekedésfejlesztési megújítása az 1335-ös visegrádi királytalálkozó 700. évfordulójára.

Megjegyezte, hogy a királyi palota falai között jött létre 1991-ben a közép-európai közeledés fontos „állomása”, a visegrádi négyek (V4) együttműködése is.

A Visegrád 700 programmal most egy új korszak nyílik a Dunakanyar egyik leglátogatottabb műemléke történetében

– fűzte hozzá a kormánybiztos.

Kifejtette, hogy a következő években nemcsak az alsóvár és a Salamon-torony, a völgyzárófal és a vízibástya rekonstrukciója valósul meg, de a fellegvár és a királyi palota is megújul. Hozzátette, hogy a fejlesztési célok között szerepel a terület akadálymentesítése és az erődrendszer két pontjának összekapcsolása, illetve bejárhatóvá tétele.

Az erődítmény területének régóta esedékes régészeti feltárását is elvégzik

– jelezte Fodor Gergely.

A kormánybiztos kitért arra, hogy a királyi palota egykor lovagi tornáknak otthont adó területe közparkként születik újjá, és a program magában foglalja a városközponti parkoló és sétány kialakítását, a Makovecz Imre tervezte Magyar László-tornacsarnok korszerűsítését, valamint a Viktorin sétány felújítását is.

Vitályos Eszter a fejlesztési program kiemelt céljának nevezte, hogy vmagas minőségű, többdimenziós területfejlesztési keretet” adjon, amelyben összehangolt ingatlanfejlesztési, kulturális, infrastrukturális és turisztikai beruházások valósulhatnak meg.

Hozzátette, a felújítás hosszabb ideig tart, a kormány folyamatosan biztosítja rá az évente néhány milliárd forintra rúgó forrást.

Visegrád az ország fővárosa, a kontinens meghatározó művészeti és szellemi központja volt, és most közösen éppen azon dolgozunk, hogy a 21. században is rendkívül jelentős hely legyen

– hangoztatta az államtitkár.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik