Belföld

Varga Judit kimerítő interjút adott a BBC-nek, de nem volt elégedett a kérdésekkel

Az EU-ban ideológiai zsarolás és kommunista módszertan, Magyarországon viszont jogkövetés és sajtószabadság van – véli a miniszter.

Varga Judit igazságügyi miniszer hosszú interjút adott a BBC HARDTalk című műsorában, melyet kedd este így értékelt a Facebookon: „volt itt minden mint a búcsúban: kérdések helyett unalomig ismert vádaskodás, elfogulatlanság BBC módra, tények helyett liberális lózungok, bűnbakgyártás, zsarolás és néhány megmosolyogtató dezinformáció.”

Szerda reggel pedig így folytatta: „Sajnálom, hogy a Európa talán legismertebb és legnézettebb politikai műsorában 24 perc alatt is csak a jól ismert panelekre épülő vádakra futotta: CEU, civiltörvény, Index.hu, haldokló sajtószabadság, beteg demokrácia, stb. Annak viszont örülök, hogy az interjú segítségével sok európai barátunk számára nyilvánvalóvá vált, hogy a jogállamiság leépítéséről szőtt brüsszeli narratíva álságos és hamis.”

Az interjúban Stephen Sackur először arról kérdezte a minisztert, hol van abban a logika, hogy Magyarország, bár tagja az európai klubnak, mégsem hajlandó elfogadni az EU bíróságát, értékeit és szabályait. Varga erre azt mondta, hogy az unió bizonyos alapvetően szuverén kompetenciákat akar magához vonni, ideológiai és politikai zsarolásra használja a jogállamiság kifejezést, de nincsenek ahhoz köthető objektív kritériumok. Szerinte a magyar törvényekkel nincs probléma, amikor pedig mégis, akkor megindították a kötelezettségszegési eljárást, „s annak a végén harmonizáltuk törvényeinket az uniós jogszabályokkal.

De amikor az ember bebizonyítja, hogy igaza van, és nincs további vitája jogi értelemben az Európai Bizottsággal, akkor előjönni egy olyan állítással, hogy nem illeszkedsz az ideológiai képbe, és ezért az egész kép hibás, erre azt kell mondanom, hogy ez a kommunista idők ritmusát és módszertanát idézi

– mondta Varga Judit.

A riporter emlékeztetett, hogy az elmúlt hónapokban az Európai Unió Bírósága két fontos ügyben is a magyar kormány ellen ítélt: e szerint a  civil szervezetekre vonatkozó törvény mellett  Magyarország európai jogot sértett akkor is, amikor a CEU-t kényszerítette, hogy a tevékenységeit helyezze át külföldre. „Most tehát garantálják majd, hogy a CEU visszajöjjön Magyarországra, ugye?” – kérdezte Sackur. A konkrét kérdésre a miniszter nem válaszolt, helyette elmondta, hogy „ezúttal is teljes mértékben összhangba fogjuk hozni a felsőoktatási törvényt a vonatkozó standardokkal, jelenleg más tagállamok felsőoktatással kapcsolatos eljárásait és jogszabályait vizsgáljuk.”

Szóba került a sajtószabadság is, amely Varga Judit szerint az alapértékek közé tartozik Magyarországon, a kormányzati befolyás alatt álló, több száz sajtóterméket koncentráló KESMA-ra vonatkozó kérdésre pedig azt mondta: „ez a konglomerátum az üzleti észszerűség érdekében csak követi az európai normákat, vannak konzorciumok, konglomerátumok.”

Nyissa meg az online médiát: 80 százalék kormánykritikus, és a liberális orgánumok főleg az online szektorban dominálnak, és mindannyian tudjuk, hogy az emberek éjjel-nappal az internetet nézik, tehát nem értem a kérdést és a gyanút bármivel kapcsolatban.

Végezetül Varga megerősítette, hogy nem fognak meghátrálni az EU-s költségvetés és mentőcsomag megvétózása ügyében. „Magyarország valójában soha nem árult semmiféle zsákbamacskát, azt mondtuk, hogy soha nem fogunk engedni ennek az ideológiai zsarolásnak, amelynek valójában a jogállamiság az ürügye, amely ebben a koncepcióban megvalósul. Azoknak kell megoldaniuk ezt a problémát, akik így alakították ezt a helyzetet, hogy Európa ebben a patthelyzetben van” – jelentette ki.

Kép: Varga Judit Facebook-oldala

Ajánlott videó

Olvasói sztorik