Már több mint százezren írták alá azt az online petíciót, amit a Demokratikus Koalíció az érettségi időpontjának elhalasztásáért indított. A párt szerint felelőtlen döntést hozott a kormány azzal, hogy a vírus várható hazai tetőzésének másnapjától, május 4-től vizsgáztatna le több tízezer diákot, veszélyeztetve ezzel nem csak az ő egészségüket, de a tanárokét, családtagokét, barátokét is.
Ez a rengeteg aláírás is azt bizonyítja, hogy Orbánék döntése tarthatatlan: az érettségi vizsgákat el kell halasztani, az új időpontot pedig a szakmai szervezetekkel, a szülőkkel és a pedagógusokkal egyeztetve kell kijelölni!
– fogalmaz a DK szombati közleménye.
Hasonló állásponton van a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is, amelynek országos választmánya szombaton szintén az érettségi vizsgák május 4-i lebonyolítására vonatkozó döntés visszavonására szólította fel Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt.
A PDSZ szerint amennyiben Maruzsa Zoltán nem vonja vissza a döntést, akkor „legalább olyan mértékben lesz felelős az ebből következő tragédiákért, mint főnöke”. A szakszervezet a csütörtöki egyeztetéseket ígérő hírek után „megdöbbenve tapasztalta”, hogy ez az egyeztetésnek nevezett esemény már le is zajlott, mégpedig úgy, hogy „kizárólag a kormánynak alárendelt, és vele egyetértő szervezetekkel egyeztetett” az államtitkár.
A PDSZ elutasítja az egyeztetésnek ezt a színházi formáját, és hamisnak tartja az abból levont következtetést – írták.
Kiemelték, egyetlen ember egészségét és életét sem szabad veszélyeztetni olyan esetben, amikor nincs maximális biztonság, és van kockázatmentes alternatíva. Márpedig lehetőség van az érettségik és az egyetemi őszi szemeszter kezdetének elhalasztására, és ezen túl is jó pár más lehetőség kínálkozik, beleértve akár a jegymegajánlást vagy az online érettségit is.
Nem így történt, s ön ma bejelentette, hogy nincs jobb megoldás, mint a járvány tetőzésével párhuzamosan megrendezni az írásbeli vizsgákat
– fogalmaztak.
Maruzsa Zoltán a kormány Facebook-oldalán pénteken közzétett videóban azt mondta, hogy a járványügyi szakemberek is egyetértenek abban, hogy szigorú biztonsági intézkedésekkel elkezdődhetnek az érettségi vizsgák május negyedikén. Beszámolt arról, hogy a szükséges egyeztetések megtörténtek, kikérte többi között a Nemzeti Pedagógus Kar, a Pedagógusok Szakszervezete, az Oktatási Hivatal, a Klebelsberg Központ és az országos tiszti főorvos véleményét. Külön kiemelte az Országos Diáktanáccsal folytatott online egyeztetést, ahol a 19 résztvevőből 17 szavazott a május 4-i kezdésre. A diákok érettségizni akarnak – jelentette ki Maruzsa Zoltán.
Kiemelt kép: Egy diák asztala a történelem írásbeli érettségi vizsga előtt a fővárosi Szerb Antal Gimnáziumban 2019. május 8-án. MTI/Koszticsák Szilárd