Jelentősen szigorítja a kormány a Stop Soros-törvénycsomagot, és ilyen formában nyújtja be kedden az Országgyűlésnek – jelentette be a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.
Tuzson Bence azt mondta, a kabinet megvitatta a több mint hatszáz beérkezett érdemi javaslatot, és „levonta a megfelelő következtetéseket”. A törvénycsomag szigorított formában kerül majd az Országgyűlés elé.
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, hogy a belügyminiszter döntése ellen eljárásjogi szempontból bírósághoz lehet majd fordulni. Ha egy érintett szervezet engedély kérése nélkül folytatja tevékenységét, az ügyészség felhívja annak abbahagyására, egyben intézkedik az adószám törlése iránt. Amennyiben ezt követően sem fejezi be működését, az ügyészség pénzbírságot szabhat ki, amelynek összege 1 millió 800 ezer forint lehet. Ha utána „sem tér jobb belátásra” a szervezet, az ügyész bírósághoz fordulva kérheti a törlését.
Tájékoztatása szerint változatlanul megmarad a külföldről származó támogatások utáni 25 százalékos illetékfizetési kötelezettség, ez alól azonban mentesülnek azon szervezetek, amelyek „nem ilyen célra” fordítják az összeget. Változatlan maradt az az elem is, amely a magyar, illetve a külföldi állampolgárok távoltartását teszi lehetővé – tért ki a harmadik tényezőre.
Tuzson Bence közölte, hogy kétharmados részei is vannak a csomagnak, ezért szükséges az ellenzék támogatása. Azt mondta, mindhárom törvény esetében fontos a kétharmados részek elfogadása is, ezért az összes képviselőt arra szólította fel, hogy támogassa a kezdeményezést.
Arra a felvetésre, hogy miért bíznak az ellenzék támogatásában, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár azt mondta, remélik, hogy az ellenzéki képviselők félre fogják tenni napi politikai érdekeiket, “háttértámogatóikat”, “finanszírozóikat”, és “megpróbálnak egyszer végre a nemzet érdekeire koncentrálni”.
Egy másik kérdésre úgy válaszolt: a Fidesz-frakció a most következő, kihelyezett ülésén tárgyalja a Stop Sorost, amely utána kerül az Országgyűlés elé. A kormány azt kéri a parlamenttől, hogy a lehető leggyorsabban fogadja el a törvénycsomagot.
(MTI)
Kiemelt kép: MTI/Kovács Attila