Az elmúlt nyolc évben a legalacsonyabb átlag a 147.060 forint/hó volt (2010-ben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében), a legmagasabb pedig a több mint 310 ezres bruttó, ami a tavalyi budapesti átlagkeresetet takarja. A lenti ábrán az előbbi adat kapta a legvilágosabb árnyalatot, utóbbi pedig a legsötétebbet és érdemes megfigyelni azt , ahogy a téglalap átlója két tónusra vágja a területet.
E mögött az áll, hogy a leszakadt megyékben 2011-ig még a bruttó 200 ezres határt sem érte el az átlagkereset, sőt, akadt olyan is (például Nógrádban), ahol időközben csökkent. Nem meglepetés, hogy a nyugati megyékben jobban fut a szekér, de például a jól teljesítő Győr-Moson-Sopron megyében is átlagosan 60 ezer forinttal kevesebbet vittek haza havonta, mint a fővárosban.
Bár a grafika maga egyben is igen beszédes, ha az egyes cellák fölé viszitek az egeret, akkor megnézhetitek, hogy az adott megyében (vagy éppen Budapesten) miként alakultak a számok 2008 és 2015 között, sőt: ha az egyes évekre vagy megyékre kattintotok, akkor a táblázat átrendeződik a szerinti növekvő vagy csökkenő sorrendbe.
Fontos: a Tableau program sajátosságai miatt az adatvizualizáció asztali számítógépen vagy laptopon nézve látszik (leginkább), ezért ha mobilról olvassátok a cikket, mentsétek el és keressétek fel később az előbbi eszközökről.
Adataink a Központi Statisztikai Hivatal adatbázisából vannak, fejlécképünk pedig a Getty Images-től és nádaratás zajlik rajta a Kis-Balatonon.