Belföld

1947-es hőségrekord dőlt meg

Szegednél csütörtökön 36 Celsius-foknál is melegebb volt az idő, így a hajnali legmagasabb minimumhőmérsékleti rekordok után az országos napi melegrekord is megdőlt. Augusztusban is megdőlt a globális hőségrekord is.

Az eddigi legmelegebbet ezen a napon Kaposváron mérték 1947-ben. Akkor 35 fokig melegedett a levegő. Most viszont a meteorológiai szolgálat Szeged-külterületen lévő állomásán 36,4 fokot mértek, így ez az új szeptember 17-i maximumhőmérsékleti rekord.

A minimumok maximumjai is dőltek

Az előrejelzés szerint pénteken és szombaton a Dunától keletre még többfelé mérhetnek 30 fok feletti hőmérsékletet. Aztán viszont a meleg légtömeg fokozatosan kiszorul a Kárpát-medencéből – tették hozzá.

A meteorológiai szolgálat délelőtt azt közölte: a szeptember 17-re vonatkozó országos legmagasabb minimumhőmérsékleti rekord “jócskán megdőlt”. Mostanáig ezen a napon 1947-ben Pannonhalmán volt a legmelegebb a hajnal, akkor 21,2 fokot mértek. Most viszont a Mátra nyugati lábánál fekvő Hasznos településen a leghűvösebb órákban is 23,6 fok volt.

Emellett több fokkal megdőlt a fővárosi minimumhőmérsékleti rekord is. A korábbi, a Széchenyi-hegyen 1982-ben regisztrált 18 fokhoz képest csütörtökre virradóra Budapest belterületen mindössze 21,3 fokig süllyedt a hőmérséklet – írta a meteorológiai szolgálat.

2015 lehet a legforróbb

Augusztusban is megdőlt a melegrekord, ahogy idén minden hónapban, a meteorológusok szerint már nagyon valószínű, hogy 2015 felülmúlja a tavalyi rekordévet.

Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légköri Hivatal (NOAA) csütörtökön számolt be arról, hogy az elmúlt 135 évben, amióta az időjárási adatokat rögzítik, az idei augusztus volt a legforróbb. Korábban a júniusról és a júliusról is azt jelentették, hogy megdőlt a hónap melegrekordja.

A NOAA szerint az idei esztendő első nyolc hónapja minden idők legmelegebb – januártól augusztusig tartó – időszaka lett. Emellett az egész nyár is példátlanul forró volt.

Az idei melegcsúcshoz az emberi tevékenység okozta klímaváltozás mellett hozzájárult az El Nino éghajlati jelenség rendkívül erős hatása is.

A Földön 2000 óta húsz alkalommal dőlt meg a havi és 11 alkalommal az évszakos melegrekord.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik