Belföld

Mennyit tegyek félre és mégis miből?

szendvics, pénz, számla, fizetés, takarékoskodás (szendvics, pénz, számla, fizetés, takarékoskodás)
szendvics, pénz, számla, fizetés, takarékoskodás (szendvics, pénz, számla, fizetés, takarékoskodás)

Félretennék, na de miből vagy mennyit? Ezek a leggyakoribb kérdések, amikor a megtakarításról van szó. Vannak trükkök, amelyekkel optimalizálni tudjuk a megspórolt összeget, de általánosságban elmondható: akár már napi pár száz forintból is elérhetjük álmainkat.

Ha pénzügyekről van szó, a kulcskérdés mindig a „mennyi”, s természetesen nincs ez másként a megtakarítások esetében sem. Kényelmes azt mondani, hogy „nekem erre most nincs pénzem”, „ehhez nem keresek eleget”, de ez önámítás.

Jobb ha nem várunk a szebb jövőre és már most elkezdünk félretenni minden hónapban néhány ezer forintot. Ez most nem sokat jelent, de 20-30 év múlva már nagyon szép summa gyűlhet össze, köszönhetően a kamatos kamatnak, nem beszélve a bónuszokról.

Nyilván mindenkinek nehezebb egyszerre sok pénzt félretenni, mint sokszor kevesebbet. Ne arra törekedjünk, hogy nagy összegeket tegyünk félre, hanem kisebbeket, de azt rendszeresen.
Érdemes valamilyen fix összegben „megegyeznünk magunkkal”, vagy még inkább leszögezni előre, hogy fizetésünk akár 8-10 százalékát minden körülmények között félretesszük.

Vegyünk egy példát. Ha havi nettó 100 ezer forintból minden nap csak egy olcsóbb szendvics árát, 300 forintot félreteszünk, az havonta nagyjából 9000 forint. Innen már könnyű kiszámolni, hogy éves szinten már 100 ezer forintról beszélünk. Egy pár esetében viszont már 200 ezer forintról van szó, és erre jön még a kamat. Néhány év alatt csinos összeg tud összejönni, és ne feledjük: mindössze napi pár száz forintról indultunk.

Fotó: Thinkstock

Akkor is helyesen járunk el, ha megfogadjuk: az előre nem látható, „potya” pénzt, legyen szó ajándékról, jutalomról vagy bármi másról, tegyük félre. Így a „könnyen jött, könnyen ment” formula helyett a többi megtakarításunkkal együtt későbbi céljainkat szolgálja majd.

Fontos, hogy ha megkapjuk a fizetésünket, az első dolgunk legyen a megtakarítás átutalása a megtakarítási számlánkra. Hogy ez milyen számla legyen, az nagyban függ a megtakarítás összegétől és a céltól. Lehet egy egyszerű technikai számla, de vannak nagyon rugalmas előtakarékossági programok is, ahol a hosszú távú megtakarításokat kamatokkal és bónusszal jutalmazzák.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik