A csatorna menedzsmentje és Simicska Lajos közt kiváló viszony alakult ki 2010 és 2014 között, amit Orbán azért sérelmezett, mert szerinte a háta mögött születtek döntések fontos médiapolitikai kérdésekben – az ATV értesülése szerint ez lehetett az RTL elleni fideszes roham oka. A kormánypárt vezérkarának több tagja is arról beszélt az elmúlt hetekben, hogy a közeljövőben rendeznék a viszonyt a csatorna tulajdonosával.
A miniszterelnök környezetében azt sem tartják kizártnak, hogy Angela Merkel német kancellár budapesti látogatásának idején már érzékelhető enyhülés következhet be a kormány és az RTL-tulajdonos Bertelsmann csoport viszonyában.
Kormánypárti politikusok az ATV-nek arról beszéltek, hogy a reklámadónak nem az RTL Klub volt az első célpontja, hanem az, hogy a döntéshozatalból kivonják Simicska Lajost, Orbán Viktor korábbi szövetségesét. Az RTL tulajdonosa ráadásul olyan szintű ellenfél, akinek bármikor felveszik a német kancellárián is a telefont. Egy kormányzati kulcsszereplő azt magyarázta, hogy az RTL-ügy nem műsorpolitikai kérdés, noha korábban több fideszes politikus is nyíltan arról beszélt, hogy a csatorna műsorai miatt kapott különadót.
Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója azt mondta, hogy ő nem tud semmilyen kapcsolatfelvételről a Bertelsmann és a magyar kormány közt, de nem is kell tudnia róla – a kormánnyal való kapcsolattartás nem a Magyar RTL Televízió Zrt. kompetenciája.
Az RTL Klub egyébként látványosan kerülte a milliárdos Közgép-tulajdonossal kapcsolatos híreket, mindössze az került be a kormánykritikussá vált híradóba Simicskával kapcsolatban, hogy fontolóra vette: indul a veszprémi időközi választáson.