Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke és Halasi Tibor, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. elnöke egy fantom betéti társaság kültagjai közé tartozott – ezt állítja mai cikkében a Népszabadság.
A lap által előtúrt cégiratok tanúsága szerint az 1993-as alapítástól a 2011-es kényszertörlésig a fantomcégnek minősülő Casus Művészeti Bt. kültagja volt Vida. Hasonló posztot viselt a társaságban Halasi Tibor, a vagyonkezelő (MNV) Fidesz-támogatású elnöke is. Ráadásul az iratokban kettejük zuglói lakcíme megegyezett.
Az iratok szerint a bt.-t Halasi Tibor közbenjárására 1995-ben jegyezték be, ám eztán semmi jele annak, hogy a cég bármely közkötelezettségének eleget tett volna. Egyetlen mérleget sem adott le, továbbá egyetlen fillér adót sem fizetett.
A kutyát sem zavarta
Mindez 2001-ig nem zavarta a hatóságokat, egyebek mellett azt az adóhivatalt sem, amelyet a jelenlegi NAV-vezető 1998–1999-ben Simicska Lajos akkori elnök helyetteseként, 1999 és 2002 között pedig elnökként irányított. Annak sincs nyoma, hogy akár Vida, akár az akkori állami vagyonkezelő és számos nagy állami vállalat vezetőségében dolgozó Halasi figyelmeztette volna a bt vezetőjét, és annak sem, hogy a hatóságok a társaság egy évtizedig elnyúló agóniája alatt a felszívódott cégen és beltagon túl a kültagokat is keresték volna.
A bt. székhelye azonos volt a kilencvenes években működő Casus Művészeti Menedzserképző Kollégium és a Casus Alapítvány a Kortárs Művészetekért nevű szervezetével – ezek érettségizetteknek nyújtottak fizetős oktatást.
A nyugdíjfolyósító már 2002-ben arról tudósított, hogy négy éve nem éri el az iskolát. Ezután bírságok, sikertelen végrehajtások, majd rendre megszakított törlések következtek. 2005-ben az A Cont(ó)-roll Kft.-t képviselő Zöld Lászlót nevezték ki végelszámolónak, aki 2010-ben a céget fantomnak nevezte, s a felmentését kérte. Erre törlési eljárás indult, ami 2011 elején teljesült.
Utolsó üzenet Vidától
Az utolsó üzenet 2013-ban a Vida Ildikó vezette NAV-tól érkezett: részükről nincs akadálya a törlésnek. A nyilvántartások szerint Vida Ildikó és Halasi Tibor kültagi pozíciója a 2011. áprilisi kényszertörléssel szűnt meg.
A Népszabadság megkeresésére a NAV sajtóosztálya elismerte, hogy „Vida Ildikó 1993-ban kültag volt a Casus Művészeti Szolgáltató Bt.-ben”. Azt viszont megjegyezték, hogy a kültag sem a társaság képviseletére, sem vezetésére, sem a beszámolója elkészítésére, sem a megszüntetésére nem volt jogosult.
Idézünk a cikkből: „A bt., egyszersmind az iskola egykori irányítóját, Pocsai Józsefet ugyan nem értük el, de feltehetőleg a bt. is részesült a tandíjakból: a kültagok között találunk egykori tanárokat is. A nyugdíjintézet későbbi vizsgálata szintén együtt kezelte az alapítványt és a bt.-t. Halasi Tibor a cég ügyvédjeként is eljárt, Vida Ildikóra könyvelőként emlékeznek. Ők ketten igen jól ismerhették egymást, hiszen Orbán Viktorral és Simicska Lajossal együtt egyaránt Bibó-kollégisták voltak, és ekkoriban együtt dolgoztak a 124. számú ügyvédi irodában. Mi több, Vida Ildikó menedzserként, Halasi Tibor pedig külsős jogászként a Simicska-féle Mahir-csoportnál is feltűnt. Az ügyvédi-könyvelői tevékenység nem indokol kültagságot, mint ahogy közös lakcímet sem: egy forrásunk Vida és Halasi belépése mögött baráti gesztust feltételez.”
Ne szedj adót a magyartól, méltatlan vagy rá
Az ellenzéki pártok közül elsőként a DK mozdult rá az ügyre.
A Demokratikus Koalíciió politikusa, Kerék-Bárczy Szabolcs szerint Vida Ildikó méltatlanná vált arra, hogy a “magyar emberektől adót szedjen”.