Belföld

Újabb megyében ütötte fel a fejét a kéknyelv-betegség

A békés megyei Nagyszénás közelében, egy hobbiállattartó kisgazdaságban mutatták ki a fertőzést, a gócponttól számított két kilométer sugarú körben elrendelték a légi szúnyogirtást.

Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnökhelyettese az MTI-nek elmondta: a kisgazdaságban összesen két anyajuh és két bárány van. Az egyik anyajuhban mutatták ki a vírust, az állatot a Nébih szakemberei leölték – tájékoztat az MTI.

Ma délután 2 órakor végzik el a légi szúnyogirtást a fertőzés gócpontjának két kilométeres körzetében, három kilométeres körben még a héten felkeresik az összes állattartót. A protokoll része, hogy a kitörési ponttól számított 20 kilométeres körben is vérvizsgálatot kell elrendelni az állatállományban, erre a hatóságnak 21 nap áll a rendelkezésére. A klinikai vizsgálatok már megkezdődtek.

Több megyét figyelnek

A Békés megyében regisztrált megbetegedéssel Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Borsod-Abaúj-Zemplén megye egy része is a megfigyelési zónába került – mondta Nemes Imre. Ez azt jelenti, hogy ahol kéknyelv-fertőzésre bukkannak, 100 kilométeres védőzónát, azon túl további 50 kilométeres megfigyelési zónát kell kialakítani. Ezt a zónát élőállat csak azonnali vágásra hagyhatja el, az állomány továbbtartásra csak a 100 kilométeren belül mozoghat.
Békés megyében a korábbi csongrádi megbetegedések miatt már több települést korlátozás alá vont területté nyilvánították, azaz a 150 kilométeres zóna részeivé váltak.

Emberre ártalmatlan

A szúnyogok által terjesztett kéknyelv-vírus kizárólag a kérődző állatok – szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők – fogékonyak, az emberek egészségére ártalmatlan. A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt az egészségre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik