Belföld

Két tonna sajtot semmisít meg a minisztérium

62 ezer liter tartós tejet vontak forgalmi korlátozás alá, és 3 tonna egyéb élelmiszert is elkoboztak, amelynek nagy részét megsemmisítik.

Eredményesnek minősítette az országos főállatorvos a múlt héten zajló, és pénteken bejelentett soron kívüli ellenőrzést azoknál a nagykereskedőknél és forgalmazóknál, amelyek ultrapasztőrözött (UHT) tejet importálnak és forgalmaznak. Bognár Lajos, aki ezen tisztében a Földművelésügyi Minisztérium (FM), élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára is közölte, az ellenőrzés során több mint 50 céget vizsgáltak meg.

Van, amit csak ideiglenesen korlátoztak

A vizsgálat eredményként jelenleg több mint 62 ezer liter UHT-tej van forgalmi korlátozás alatt nem megfelelő nyomonkövetési dokumentáció miatt, egy helyszínen pedig 40 ezer liter UHT-tej ideiglenes forgalmi korlátozását rendelték el a szakemberek a megfelelő dokumentumok pótlásáig, ami rövid időn belül megtörtént.

Az ellenőrzések során egyéb termékeket is vizsgáltak, aminek eredményeként 347 tétel, összesen 3088 kilogramm élelmiszert “koboztak el és utaltak megsemmisítésre”, legnagyobb mennyiségben több mint két tonna lejárt minőség megőrzési idejű lengyel sajtot.

Milliós bírságokat szabtak ki

A közel 40 féle UHT-tej laboratóriumi vizsgálata folyamatban van. A jogszabálysértések elkövetői milliós nagyságrendű bírságra számíthatnak. Az ellenőrzések pedig tovább folytatódnak – tájékoztatta Bognár Lajos az MTI-t.

A vizsgálat célja, hogy mind a forgalmazás élelmiszerbiztonsági követelményeire, mind a tejek mikrobiológiai és beltartalmi megfelelőségre, mind pedig a termékek jelölésére kiterjedtek. Az ellenőrzés során eljáró szakemberek vizsgálták, hogy a forgalmazók eleget tettek-e az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási és megfizetési kötelezettségüknek, illetve, hogy minden esetben megtették-e az illetékes tárca (FVM) által rendeletben előírt bejelentést.

A Hír TV értesülései szerint a Földművelésügyi Minisztérium a szlovák tej dömpingje miatt lépett fel – azért vizsgálják a tejtermékek útját, mert a szlovák dobozos tej drágább a termelő országban, mint nálunk.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik