Az Együtt-PM szerint az a javaslat, amelyik kerületi polgármesterekkel töltené fel a Fővárosi Közgyűlést, végképp tönkretenné Budapestet. A város az elmúlt 25 évben éppen attól a közigazgatási rendszertől szenvedett, amelyikben nem tudott érvényesülni a központi szemlélet, ahol Budapest vezetése a kerületi érdekek foglyává vált – mondta Karácsony Gergely.
A választási rendszer törvényesített választási csalás, mert vannak olyan kerületek, ahol néhány tízezren élnek és vannak olyanok, amelyekben több mint százezren. Egyes kerületek lakosságszáma között körülbelül ötszörös különbség is lehet, ezért a javaslat sérti a választók közötti egyenlőség elvét – hangsúlyozta.
Kérdésesnek nevezte, hogy mit szól az indítványhoz Tarlós István főpolgármester, mert a javaslatot “úgy is lehet értelmezni, hogy a fideszes kerületi képviselők most tulajdonképpen felmosták vele a padlót”. Emlékeztetett: 2011-ben a főpolgármester még tiltakozott egy ilyen elképzelés ellen.
A DK Alkotmánybírósághoz fordulna
Választási csalásnak értékeli a Demokratikus Koalíció (DK) a budapesti választási rendszer átalakítására vonatkozó fideszes javaslatot – közölte Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt elnökségi tagja pénteken fővárosi sajtótájékoztatón.
A DK az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a törvénymódosítás életbe lép – mondta az ellenzéki politikus hozzátéve: azt javasolják az MSZP-nek és az Együtt-PM-nek, hogy tegyék ugyanezt. Kerék-Bárczy Szabolcs kijelentette: a módosítás nem demokratizálná a helyzetet, hanem a polgárok jogfosztásának irányába hatna.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
„A Jobbik ellehetetlenítése a cél”
A Jobbik szerint minden eddiginél brutálisabban torzítana a Fidesz javára az a budapesti választási rendszer, amelyet a kormánypárt javasol.
Szilágyi György, a Jobbik budapesti elnöke pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: hatalmas népességbeli aránytalanságok lennének egy-egy közgyűlési mandátum mögött, ráadásul ellentmondásos lenne a képviselők feladata, mivel vitás ügyben kérdéses lenne, hogy polgármesteri vagy képviselői mandátumának megfelelően szavazzon-e. A politikus bírálta azt is, hogy a tervezett rendszerben a Jobbik kevesebb mandátumhoz jutna, mint a jelenlegi számítások szerint, és szerinte ennek is a párt ellehetetlenítése az egyik célja.
Fotó:MTI/Koszticsák Szilárd
MSZP: a legrosszabb javaslat az elmúlt négy évből
Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint Budapest további széttagoltságát erősítené a választási rendszer átalakítására vonatkozó fideszes javaslat. Horváth Csaba azt mondta: ez a legrosszabb javaslat, amit az elmúlt négy évben a Fidesz-kormány előterjesztett; ezt sem nemzetközi példák, sem az épeszű gyakorlat nem indokolja.
Véleménye szerint ez az elképzelés akkor lenne épeszű, szakszerű, ha a polgármesteri tisztségek névlegessé válnának, és a valódi döntések a Fővárosi Közgyűlésben születnének összfővárosi érdekek alapján. “Minden normális ország normális fővárosában az erősítés és az egységesítés felé haladnak a folyamatok” – fogalmazott az MSZP alelnöke.
Fotó:MTI/Kovács Attila
MLP : ez állandósítaná a káoszt
A Magyar Liberális Párt szerint ez nem más, mint törvényesített csalás, ami bizonyíték arra, hogy a kormánypárt fél a budapestiektől, fővárosi hatalmának elvesztésétől. A párt határozottan tiltakozik az ellen, hogy a Fidesz még a választások előtt hozzányúljon az önkormányzati törvényhez, és gyökeresen megváltoztassa a fővárosi választási rendszert.
A liberálisok szerint a tervezet a Fidesz minden idők legnagyobb és legnyilvánvalóbb választási csalása, több ponton is alkotmányellenes, és szembemegy a kormánypárt eddig hangoztatott elvével is, miszerint összeférhetetlen a polgármesteri és a képviselői tisztség. A Fidesz terve működésképtelenné tenné Budapestet, állandósítaná a káoszt, hiszen egy ilyen átalakítással megszűnne Budapest egységes város lenni, és irányíthatatlanná válna.
Fotó:MTI/Beliczay László
Már idén így választanánk
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke és Rogán Antal, a kormánypárt parlamenti frakcióvezetője pénteken Budapesten jelentette be, hogy az önkormányzati választási rendszer átalakítását javasolja a Fidesz. Ennek értelmében a Fővárosi Közgyűlésnek a főpolgármester mellett a 23 kerületi polgármester és a kompenzációs listáról bekerült kilenc képviselő lesz a tagja. Az őszi önkormányzati választásokra már az új szabályok vonatkoznának.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Alotmányellenes?
A tervezet alkotmányossági problémákat is felvet. A választásnak elvileg alapelve kéne, hogy legyen az: minden mandátumhoz körülbelül ugyanannyi választó szavazatára legyen szükség – írja a Világgazdaság. A cikk rámutat, hogy lehetetlen olyan körzethatárokat rajzolni, melyekkel mindenk körzet ugyanakorra lenne. Hozzáteszik, hogy a mostani terv szerint nem 15, hanem 728 százalékos lenne az eltérés.