A Magyar Nemzet szerint a főállású polgármesterek díjazása jelenleg a lakosság számától függően bruttó 270 ezer és 638 ezer forint között van. Az ősszel hatályba lépő módosítás értelmében az ötszáznál kevesebb lakosú települések első embere a helyettes államtitkár illetményének 20 százalékát keresi, ami bruttó 149 575 forint. A lakosságszámtól függően az arány legfeljebb 80 százalék lehet, azaz egy 30 ezer lakos feletti város polgármesterének fizetése 598 ezer forint. A Belügyminisztérium azzal magyarázta a bértábla változását, hogy a helyhatóságoktól több feladat az államhoz került.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint azonban ez az érvelés nem állja meg a helyét, mert az iskolákat átvette ugyan az állam, de az önkormányzatok új feladatokat is kaptak: a rendvédelmet, a közfoglalkoztatást, a kéményseprést. Úgy gondolja, a helyzet változhat, és az ügyben javaslatot nyújtanak be a kormánynak. Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke szerint ilyen feltételekkel sok tehetséges és rátermett polgármester, jegyző nem vállalja majd a munkát, aminek a falvak látják kárát.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint a funkciók presztizse leértékelődik, lehet, hogy ősszel egyes helyeken nem is lesznek jelöltek. Tállai András önkormányzati államtitkár jelezte: ügyvezető kormány van, amely nem tud törvényt a parlament elé terjeszteni. A kérdés leghamarabb az új kormány június 6-ai megalakulása után kerülhet napirendre.