Az aggasztó hatású klimatikus változások hatására számos, környezetünkben is előforduló élőlény (vektor) terjeszt korábban eddig szinte ismeretlen kórokozókat. Ezek egyike az utóbbi években már Európában is előforduló, szúnyogok által terjeszetett betegség, a Nyugat-nílusi láz, amely hazánkban is okozott már megbetegedéseket. Fontos, hogy készüljünk fel és védekezzünk a fertőzés ellen!
Mi okozza a betegséget?
A vírusbetegséget rövid idő alatt nagy távolságokra jutó madarak terjesztik. A fertőzött állatból szúnyogcsípéssel jutnak a vírusok az ember szervezetébe. A betegség a csípést követően 2-14 nap alatt alakul ki. A beteg ember természetes úton nem fertőz másokat.
A fertőzés kb. 80%-ban tünetmentesen zajlik. A fertőzöttek egyötödénél enyhe tünetek jelentkeznek, kezdetben hányinger, fényérzékenység, fejfájás, izomfájdalom, kötőhártya-gyulladás, majd később láz, arcpirulás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütések formájában, amelyek kb. 6 nap után gyorsan megszűnnek. A fertőzés után vélhetően életre szóló immunitás alakul ki. Ritkán, a betegek kb. 1%-ában súlyos idegrendszeri szövődmény alakulhat ki.
Hogyan védekezhetünk a fertőzést ellen?
A fertőzést okozó szúnyogok ellen kell védekeznünk, mivel védőoltás jelenleg nem áll rendelkezésre a Nyugat-nílusi láz kezelésére, A nyári hónapoktól októberig erdős, vizes-nyirkos természeti környezetben megfelelően zárt, könnyű ruházatot kell hordanunk, a fedetlen testrészeken szúnyogriasztó készítményeket célszerű használni.
Hatékony rovarirtószerek alkalmazása mellett, kis odafigyeléssel magunk is jelentősen csökkenthetjük a szaporodó szúnyogok mennyiségét: A szúnyogok szaporodását tavak, mocsarak, tocsogók, továbbá a kertekben, a házak körül kialakuló pangó vizek biztosítják. Ezért különösen fontos a kerti tavak, madáritatók vízének kezelése, rendszeres cseréje. A kerti játékokból, edényekből, vödrökből ki kell üríteni a csapadékvizet, rendszeresen tisztítani kell az eltömődött ereszeket, lefolyókat.