Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetjelölt múlt csütörtöki meghallgatásán utalt arra, hogy Washington az elmúlt két évben nyíltan hangot adott több aggályának is a fékek és az ellensúlyok magyarországi állapotával és több intézmény függetlenségével kapcsolatban. Kijelentette, hogy kinevezésének jóváhagyása esetén védelmezni fogja az amerikai és az európai demokratikus értékeket, és sürgetni fogja, hogy a magyar partnerek működjenek együtt nemzetközi partnereikkel és a civil társadalommal.
Kiemelte azt is, hogy “a szélsőséges pártok megerősödése Magyarországon külön aggodalomra ad okot”. Ezért azt mondta: prioritásai egyike “a tolerancia védelme és előmozdítása lesz”. Mint kiemelte: az Egyesült Államok nem könnyű, de szükséges párbeszédet fog folytatni Magyarországgal a demokráciáról.
Gulyás Gergely Magyar Nemzetben megjelent nyílt levelében azt írta: kijelölt nagykövet kijelentései a magyar belpolitikával kapcsolatosan nem csupán tájékozatlanságáról tettek tanúbizonyságot, hanem – tudatosan, vagy tudtán kívül – fontos kérdésekben olyan pártpolitikai álláspontot képviselt, mely a “nagyköveti feladatok eredményes ellátását a világon mindenütt megnehezítené, de különösképpen Magyarországon, ahol a jobbközép kormánnyal szemben alkalmazott kettős mérce egyre erősödő ellenérzéseket vált ki”.
Mint megjegyezte: a demokráciáról folytatott párbeszédre amerikai barátaikkal mindig készen állnak. Ugyanakkor hozzátette: ehhez szükséges a tények kellő ismerete. Gulyás Gergely kiemelte például, hogy “a Gyurcsány Ferenc vezette párt is komoly veszélyt jelent a demokráciára”, és őszintén örül, hogyha e “szélsőségekkel szembeni küzdelemben” a jövőben a kijelölt nagykövet támogatására is számíthatnak.