„Volt nekem egy álmom régebben” – ezzel a döccenős parafrázissal nyitott mai parlamenti sajtótájékoztatóján Horváth András.
A kiugrott adóellenőr azt álmodta „régebben”, hogy a pártok a választási kampányban nem mindenféle videoügyekkel múlatják majd az időt (bizonyára a bajai botrányra utalt), hanem a korrupció ellenes küzdelmet állítják korteskedésük origójába.
Életveszélyben
Mint tudott, Horváth egy hónapja állt a nyilvánosság elé azzal, hogy központilag szervezett, néhány nagyvállalatnak kedvező korrupcióval vádolta meg az adóhivatalt. A múlt héten mindezt azzal fejelte meg, hogy félti az életét. Utóbbi körülményre ma is kitért.
Horváth két tenyerét imára szorítva „könyörgött”: a politika biztosítson számára fórumot, ahol a nem mellesleg üzleti titkokat is tartalmazó adatait a megfelelő bűnüldöző és egyéb fórumok elé tárhatja. Erre legközelebb holnap (kedden) lesz lehetősége, ugyanis zárt ülésen meghallgatja őt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.
Fotó: MTI / Kovács Attila
Horváth beszámolt arról is, hogy a minap kihallgatta őt az ügyészség, és ennek nyomán „ezen a héten eldől, indul-e nyomozás”a feltételezett korrupciók ügyében.
Az irka maradt
A politikusi pályára készülő volt hivatalnok hazugsággal vádolja Orbán Viktort. Horváth szerint a „miniszterelnök nem mond igazat”, amikor azt állítja: nem kaptak konkrétumokat az adóhatósági korrupcióról. „Pontosan tisztában vannak a konkrétumokkal”, így Horváth, mondván, rendszerezett jegyzeteit a kirúgásakor a hivatalban hagyta.
A sajtótájékoztatón apropóját a korrupcióellenes világnap adta, s „levezetőként” részt vett rajta az LMP első embere, Schiffer András, valamint párttársa, Szél Bernadett, továbbá a volt fideszes agrárállamtitkár, Ángyán József és trafikmutyi kirobbantója, Hadházy Ákos.
Szél arról számolt be, hogy még mindig nem jött össze a szándékuk szerint a NAV-os ügy politikai hátterét kutató parlamenti vizsgálóbizottság létrehozásához szükséges számú képviselői aláírás.
Fatengelyakasztás
Ángyán tanár úrtól azt jegyeztük fel, hogy immár kevés a „régi, fatengelyes” módon küzdeni a korrupció ellen, hiszen nem a „nokiás dobozok” idejét éljük. A képviselő bejelentette, hogy még idén nyilvánosságra hozza „ötödik jelentését”, egy tanulmányt, ami háromszáz oldalon mutatja be, az orbáni országlás alatt hová kerültek az állami földek.
Schiffer András – a korrupció ellenes harc fő fegyverének a nyilvánosságot nevezve – Kövér Lászlót kritizálta. Mondván, „a huszonegyedik századi házelnöknek nem tizenkilencedik századi pedellusként kell működnie”, inkább engedélyeznie kéne, hogy a képviselők modern, szemléltető eszközök használatával támogatva informálhassák egymást és választóikat.
Schiffer ostorozta a készülő új házszabályt, egyebek között kiemelve, hogy a tervek szerint a jövőben is lehetne zárószavazás előtt mindössze hetvenkét órával módosítót benyújtani.
Hadházy természetfölöttinek tartaná, ha csökkenne Magyarországon a korrupció. Ennek ellenére nem adja föl a küzdelmet, amit a következő mondattal demonstrált: „Bíznunk kell a csodákban. Ma volt egy másfél órás szivárvány, ez nagyon ritka.”