A kormányszóvivő szerint tele van tárgyi tévedésekkel és csúsztatásokkal a jogállamiság magyarországi helyzetével foglalkozó jelentéstervezet, amelyet Rui Tavares portugál zöldpárti politikus terjesztett kedden az Európai Parlament (EP) illetékes szakbizottsága elé.
A jelentéstervezet szerint fennállhat a kockázata annak, hogy Magyarország súlyosan megsérti az Európai Unió szerződésének második cikkében lefektetett értékeket, ezért a szerződés 7. cikkének 1. pontjában leírt vizsgálat elindítását helyezi kilátásba Magyarország ellen.
A magyar kabinet foglalkozik a Tavares-jelentéssel, az jó pár tárcát érint a kormányból, ugyanakkor azt világosan lehet látni, hogy a dokumentum tele van tárgyi tévedésekkel és csúsztatásokkal – közölte Giró-Szász András kormányszóvivő.
Kettős mérce
Megítélése szerint a jelentéstevő sok esetben kettős mércét alkalmaz, ugyanis az általa kritizált intézkedéseknek majdnem mindegyike létezik valamely uniós tagországban, amelyekkel szemben az EU sosem lépett fel.
“Ugyanakkor magát a jelentést egy politikai jelentésnek gondolom, hiszen világosan lehet látni, hogy a szocialista, liberális, zöldpárti és az egyesült baloldali frakció az, amely támogatja, ezzel ellentétben a néppárti és a konzervatív frakció tagjai kritikákat fogalmaztak meg a jelentéssel szemben” – közölte a szóvivő.
Giró-Szász András úgy látja, a jelentéstevő lényegében a 2010 előtti állapotok visszaállítását kéri a kormánytól, azon állapotok visszaállítását, amelyek átalakítása miatt kapott kétharmados többséget a jelenlegi kabinet. “Ez semmi mást nem jelent, mint a magyar választók akaratának a felülírását” – jelentette ki.
Rogán szerint elfogult
Még keményebben fogalmaz a Fidesz frakcióvezetője. Rogán Antal szerint végtelenül elfogult, korrekt szakmai vitára alkalmatlan, jogi köntösbe bújtatott politikai vádirat a jelentéstervezet.
A kormánypárti politikus azt mondta, hogy a Magyarországgal szembeni nemzetközi támadások politikai célzatúak, és akkor erősödtek fel, amikor a kormány bejelentette a rezsicsökkentést. Ennek alapján úgy fogalmazott, Magyarország ellen valójában nem demokrácia- vagy túlzottdeficit-eljárás, hanem rezsieljárás zajlik.
Gulyás Gergely, a Fidesz szakpolitikusa azt mondta, a portugál jelentéstevő tervezete a Magyarországgal szembeni kettős mérce eddigi legnyilvánvalóbb bizonyítéka, és módosító indítványokkal sem javítható.