Belföld

A tritikálé hasznosítására indult kutatási program Szegeden

kombájn, aratás (aratás, kombájn, )
kombájn, aratás (aratás, kombájn, )

A tritikálé, azaz a rozsbúza emberi élelmezési hasznosítására indult uniós támogatással kutatási program Szegeden.

Bóna Lajos, a Gabonakutató Nonprofit Kft. szakembere a projektet bemutató keddi konferencián elmondta, a tritikálé a búza és a rozs hibridjeként létrehozott 130-140 éves növény. Kiválóan termeszthető rosszabb tápanyag-ellátottságú területeken, jól viseli a szélsőséges időjárási körülményeket, ugyanakkor kiemelkedő hozamokra is képes. A gabonafélék közül Magyarországon rozsbúzából termett a legtöbb, 13 tonnát is meghaladó mennyiség egy hektáron.

A tritikálét elsősorban takarmányozási célokra használják, az elmúlt években végzett kutatások azonban azt mutatják, hogy az új nemesítésű fajták olyan tulajdonsággal bírnak, amelyek lehetőséget teremtenek az emberi élelmezésre is.

Ács Péter, a szegedi Diabet Trade Kft. projektvezetője elmondta: a kutatási programot a Gabonakutató Nonprofit Kft. partnereivel uniós támogatással, csaknem 400 millió forintból valósítják meg. A program a fajtakutatástól, a vetőmagtermesztésen, a szántóföldi termelésen keresztül kiterjed a malmi feldolgozásra, a céllisztek előállítására és a megfelelő sütőipari technológiák, receptúrák kidolgozására.

Az eddigi kutatások azt mutatják, hogy a búzaliszttel kevert tritikálélisztből sütött kenyerek különleges beltartalmi értékekkel bírnak: élelmi rost és ásványianyag-tartalmuk magasabb, élvezeti értékük és eltarthatóságuk jobb, mint a hagyományos termékeké – közölte a szakember. Hozzátette: lehetőség van a rozsbúza felhasználására a keksz- és tésztagyártásban, illetve cukrászati, valamint speciális diabetikus termékek készítésekor is.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik