Hamarosan újabb levél érkezik a magyar emberek postaládájába, ezúttal azonban nem a kormányfő kíváncsi a „véleményünkre”, hanem a helyi polgármester a személyes adatainkra. Mégpedig azért, hogy megtudja, kit lehetne mozgósítani a településen katasztrófahelyzetekben – írja a Népszava.
Ha nincs kitöltve, jön a bírság
Az újabb adatgyűjtés a főváros XI. kerületében már megindult, ott elkezdték postázni a – melléklettel együtt – három oldalas leveleket. Az adatok az úgynevezett „polgári védelmi szolgálatba” való belépéshez szükségesek, ugyanakkor ebben részt venni nem az állampolgár egyéni döntésén múlik, hanem egyenesen a kötelessége.
A levelet adatokkal kitöltve 15 napon belül vissza kell küldeni a hivatalba, ellenkező esetben szabálysértési eljárás alá vonják az állampolgárt. Ez jelenthet akár 60 napos elzárást, pénzbírságot – 5000 forinttól 150 ezerig – vagy közmunkát.
Mindent tudni akarnak
Az adatgyűjtésre a katasztrófavédelmi törvény tavalyi módosítása jogosítja fel a polgármestert. A nevet, a születési helyet és időt, az anya családi és utónevét, valamint a lakcímet mindenkinek meg kell adnia, azután, ha valaki mentességet élvezne a szolgálat alól, akkor annak okát is. Ám ha nem, a hivatal már szakképzettségünkre, foglalkozásunkra, munkahelyünk megnevezésére, sőt munkahelyünk címére is igényt tart a nyilvántartásba vételhez.
A polgári védelmi szolgálatba gyakorlatilag a lakosság minden tagja „belép”, ha nincs mentessége. A jogszabály szerint – néhány további kivétellel – csak a 18 éven aluliak, a terhes nők, a legfeljebb 6 éves gyermekét egyedül nevelő, illetve három 14 éven aluli gyerekét egyedül nevelő szülők, a munkaképességüket 67 százalékban elvesztők, valamint az országgyűlési képviselők, az EP-képviselők, a település jegyzője, a bíró és az ügyész nem kötelezhető polgári védelemre.
A Népszava szerint a népszámlálás után ez lehet az Orbán-kormány egyik legnagyobb adatbázisa a lakosságról.