Kiss-Rigó László a misén a tettek fontosságát hangsúlyozta “a magasztos eszmék mai társadalomra jellemző hangoztatása” helyett. A mise után a résztvevők átvonultak a piaristák korábbi iskolaépületéhez, ahol jelenleg a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Természettudományi Kara működik. Az Aradi vértanúk terén az egybegyűltek emléktáblát avattak és koszorúztak.
Ünnepi beszédében Szabó Gábor az SZTE rektora fontos dolognak nevezte, hogy a középiskola és az egyetem összekapcsolódjon, és úgy vélte, ez a pillanat erre jó példát mutat. A két szférának össze kell fonódnia, hiszen ha nincsenek tehetséges hallgatók, az egyetem sem tud dolgozni – mondta.
Labancz Zsolt, a piarista rend magyarországi tartományfőnöke felidézte a rendalapító Kalazanci Szent József munkásságát, aki csavargó gyerekeken akart segíteni, de rajtuk keresztül kora egész társadalmának visszásságára tapintott rá. “Ügyesen látta meg saját korának, az őt körülvevő társadalomnak a szükségleteit és párbeszédbe lépve a hiánnyal, arra találóan választ is tudott adni” – mondta.
A tartományfőnök emlékeztetett arra, hogy sok város iskoláztatása a piaristákkal indult Magyarországon is.
A piarista gimnázium jelenéről szólva elmondta: Kalazanci Szent József öröksége ma is érvényes, s a mostani zűrzavaros, átalakulóban levő világban olyan személyre szabott iskolát működtetnek, melyben fontos helyet foglal el a közösség, és meghív a keresztény életre.