Révai Miklós egy igazi polihisztor volt, akinek szellemiségét ma is élteti Győr egyik leghíresebb iskolája, a Révai Gimnázium. Nyelvújító, nyelvész, irodalomtanár, költő, újságíró, a rajz és az építészet ismerője. Nevelő, pap, a Tudós Társaság egyik alapítója. Röviden: Győr és a magyar történelem kiemelkedő személyisége.
Révai Mátyás János Miklós 1749-ben Nagyszentmiklóson született, szegény családban nevelkedett. Tanulmányait Szegeden a piaristáknál kezdte, majd be is lépett a piarista rendbe. Több városban tanult és tanított, a humán tudományok mellett többek között rajzot és építészetet, ezután pedig több helyen is nevelőként tevékenykedett. 1783-tól ő lett a szintén győri kötődésű Rát(h) Mátyás által indított Magyar Hírmondó szerkesztője.
1784-ben költözött városunkba, ahol először nevelőként dolgozott, majd megszervezte a győri nemzeti iskolában működő rajziskolát. Itt tanított egészen 1795-ig. Időközben kilépett a piarista rendből és világi pap lett. A következő években több iskolában is poetikatanár, végül a pesti egyetem magyar tanszékén tanított, itt hunyt el 1807-ben
Munkásságának talán a legfontosabb eleme a magyar nyelv megújításáért végzett tevékenysége. Számos művet fordított magyarra, meghonosította az időmértékes verselést, új szavakat alkotott, gazdagította a tudományos nyelvet. Tankönyveket, szakkönyveket, helyesírási szótárakat alkotott, nem véletlen hát, hogy Kazinczyval (akiről egyébként a Révai iskola szomszédságában álló másik híres győri gimnáziumot neveztek el) életre szóló barátságot kötött.
A Tudós Társaság megalapítása mellett szívügye volt a győri iskola is, ahol nemcsak rajzot, de mértant, építészetet, földrajzot és géptant is tanított. A Ratio Educationis által létesített Győri Királyi Nemzeti Főbb Iskola, valamint a Révai Miklós által megnyitott Győri Királyi Nemzeti Főbb Rajzoló Iskola a mai Révai Miklós Gimnázium jogelődjének tekinthető. Olyan kitűnő személyiségek tanultak itt, mint gr. Batthyány Lajos, Liezen-Mayer Sándor festőművész, Riesz Marcell matematikus vagy Winter Ernő akadémikus, de rajtuk kívül a mai napig számos kiváló tudós, kutató, orvos, mérnök, tanár végzett az intézményben.
Az iskola egyébként méltán Győr egyik gyöngyszeme, hiszen az ország egyik legnívósabb gimnáziumaként tartják számon. Ezt a rangot nem csak az oktatás színvonalával, de a pezsgő diákélettel, közösségi programokkal is kivívta.