Belföld

Rendkívüli vagyonfelügyelő érkezik a Malévhoz

A Hitelintézeti Felszámoló hozzájárulása nélkül a légitársaság a továbbiakban kifizetéseket nem teljesíthet.

Végzést hozott a Fővárosi Bíróság 2012. február 2-án a Malévot megillető rendkívüli moratórium elrendeléséről, emellett rendkívüli vagyonfelügyelőt rendelt ki a vállalat mellé – áll a Nemzeti Fejlsztési Minisztérium közleményében. Korábban a kormány egy rendeletében stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítette a Malév Zrt.-t. A tárca szerint  a törvényben rögzített speciális szabályok a Malév védelme mellett elősegítik a cég folyamatos működésének fenntarthatóságát is.

A jogszabályok szerint a rendkívüli vagyonfelügyelő kizárólag az állami tulajdonú Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. lehet. Hozzájárulása nélkül a Malév Zrt. a továbbiakban kifizetéseket nem teljesíthet. A vagyonfelügyelő jóváhagyását attól teszi függővé, hogy a légitársaság kiemelt tevékenységének folytatásához, üzemszerű működéséhez szükség van-e az adott kifizetésre – olvasható a minisztérium által kiadott dokumentumban.

Hozzátették: a cég igazgatósága és a menedzsment a szaktudásával, a légitársaságról és az iparágról megszerzett ismereteivel kész támogatni a rendkívüli vagyonfelügyelő munkáját, és haladéktalanul bemutatja a hét végéig elkészülő likviditási tervet számára.

A rendkívüli moratórium alapján a légitársaság a csődvédelemhez hasonló védelmet élvez, a vele szembeni pénzkövetelések behajtása céljából indított végrehajtások szünetelnek, a biztosítékok jogszabály szerint nem érvényesíthetők. A Malévval korábban kötött szerződéseket a partnerek nem bonthatják fel, azoktól nem állhatnak el. A légitársaság hatósági engedélyeinek hatálya automatikusan meghosszabbodik – részletezi a közlemény.

A kormány további lépéseket is tett annak érdekében, hogy a légitársaság utasai minden körülmények között biztonságban legyenek. A minisztérium kifejti, hogy a reorganizációs feladatok mellett a kabinet minden forgatókönyvre felkészülve, költségvetési átcsoportosítással megteremtette a pénzügyi fedezetet ahhoz, hogy a légitársaság egy esetleges, elkerülhetetlennek bizonyuló leállás napján és az azt követő három napban képes legyen gondoskodni utasai célba juttatásáról. Az intézkedések legfontosabb célja, hogy a Malév utasai számára – indokolt esetben – azonnal rendelkezésre álló védőhálót biztosítsanak – írja a tárca.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik