Belföld

Gyurcsány nem akar politikai show-t

Nyílt levéllel fordult az LMP frissen megválasztott frakcióvezetőjéhez a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenc, azt javasolva: ha a 2010 előtt folytatott politikájuk néhány eleme az oka annak, hogy Jávor Benedek elutasítja a demokratikus ellenzéki pártok együttműködését, akkor ezt beszéljék meg szakértőik akár a nyilvánosság kizárásával.

A Facebookon szerdán közzétett levelében Gyurcsány két konkrét ügyre reagál, hivatkozva arra, hogy Jávor Benedek korábban azt mondta: az LMP nem akarja rehabilitálni az MSZP-t, a DK-t és hogy minden együttműködés előfeltétele a 2006 őszén történtekkel és a pártfinanszírozás anomáliáival való szembenézés.

“Van-e bárminemű bizonyíték arra, hogy eskümet, kötelességemet megszegtem, felhatalmazásomat túlléptem volna? Dacára a tucatnyi vizsgálatnak, köztük a lassan két éve regnáló hatalom vizsgálatainak, van-e bármi, ami alátámasztja politikai ellenfeleim vádjait?” – fordul kérdéssel Jávor Benedekhez a 2006 őszi események kapcsán a volt miniszterelnök.

Hozzáteszi: talán az LMP-seknek is szöget ütött a fejében, “hogy mi az ördögnek ment a Fidesz az Astoriához”, hogy helyénvaló volt-e “azzal hergelni a tömeget, hogy bármit” meg lehet tenni a hivatalban lévő kormány elkergetéséért “miként azt Orbán Viktor harsogta.” “És bár nyilvánvalóan ismeritek azokat a nyilvánosságra hozott hangfelvételeket, amelyek szerint a Fidesz-tüntetés szervezői (aktivistái?) kifejezetten “rá akarják húzni” a békés tüntetőket a rendbontókra, Ti soha, de soha nem akartatok azzal foglalkozni, hogy vajon mi a szerepe a történtekben a legnagyobb akkori ellenzéki a pártnak, a Fidesznek és a hozzá kötődő radikálisoknak” – írja Gyurcsány Ferenc, aki úgy látja, miniszterelnökként akkor nem lépte át hatáskörét, nem szegte meg kötelességét, és nem mulasztott olyat, amit jogszabály előír.

Szerinte nem megalapozott politikai elemzésből téves erkölcsi álláspontot faragtak az LMP-sek pár éve, annak rabjaivá váltak és nehezen tudnak szembenézni magukkal.

A volt kormányfő érvel amellett is, hogy kiállt a párt- és kampányfinanszírozás anomáliáinak megszüntetéséért. Mint emlékeztet, korábbi pártjával, az MSZP-vel vitái voltak 2010 után, a vele vitázók közül “2011 elejétől Puch László volt a leghangosabb”, ő kívánta leginkább távozását. “Mit gondolsz miért? Ugye nem kell ahhoz nagy elemzői apparátus, hogy legalább sejtsd, hogy az egyébként inkább hallgatag Puchnak mi volt a baja velem. Szerinted küzdöttem?” – fogalmaz Gyurcsány Ferenc, hangsúlyozva azt is, hogy mostani pártja, a DK gazdálkodási szabályzata szerint negyedévente részletesen és nyilvánosan beszámolnak bevételeikről és kiadásaikról.

A volt miniszterelnök szerint az LMP-sek maguknak ácsolt erkölcsi talapzatról szónokolnak konkrétumok nélkül, így lényegében megbélyegzik ellenfeleiket, és olyan előfeltételekhez kötik az együttműködést, amelynek nincs világos tartalma. Azt javasolja, ha tényleg az a gondjuk, amit nyilvánosan mondanak, akkor beszéljék ezt meg.

“Nem kell nyilvánosság, nem kell határidő. Készség kell a most feloldhatatlannak tűnő különbség feloldására. Akár sikerülhet is” – áll Gyurcsány Ferenc levelében.

„Nem azt várom ettől, hogy amennyiben megtaláljuk a közös hangot, akkor azonnal egymás karjába dőlünk. Csupán azt, hogy ne ezek az ügyek jelentsenek valós, vagy ürügyként használt érvet az együttműködés megtorpedózására. Hogy egyenesen tudjunk beszélni. Hogy lehessen más a politika” – zárja sorait a volt kormányfő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik