Belföld

LMP, MSZP: Cél a kétharmad

Egybehangzóan nyilatkozott lapunknak két ellenzéki párt gazdaságpolitikusa annak kapcsán, hogy Matolcsy György ma az fn.hu oldalán megjelent interjújában kijelentette: sarkalatos törvénnyel betonozná kétharmadba az egykulcsos adózást, valamint azt, hogy annak mértéke nem haladhatja meg a tizenhat százalékot. Az LMP-s Scheiring Gábort és a szocialista Szekeres Imrét kérdeztük.

„Megdöbbentő és komikus, hogy a különadókkal amúgy kénye-kedve szerint variáló kormány tartósan rögzíteni kívánja a kis- és középkeresetűeket sújtó adórendszerét” – mondja az elempés Scheiring Gábor. „Elfogadhatatlan a kizárólag a gazdagoknak kedvező, fordított Robin Hood-adóként működő egykulcsos adó és a tizenhat százalékos kulcs” – így az MSZP-s Szekeres Imre.

Az egybecsengő véleményeket az váltotta ki, hogy Matolcsy György ma megjelent interjújában úgy vélte: a Fidesznek a kétharmadját használva sarkalatos törvénybe kellene foglalnia az egykulcsos adót, valamint azt is, hogy az adókulcs nem mehet tizenhat százalék fölé.

Fotó: Földi Imre / MTI

Fotó: Földi Imre / MTI

„A társadalom zöme elutasítja, igazságtalannak tartja az egykulcsos adót, hiszen az rontja mind a vállalkozók, mind a bérből és fizetésből élő munkavállalók többségének helyzetét. Ráadásul bizonyíthatóan negatív hatása van a munkaerőpiacra és a gazdaságra. Téves Matolcsyék érvelése: attól nem fog élénkülni a munkaerőpiac, hogy nő a magas jövedelműek fogyasztása, ugyanis az a pénz importfogyasztásra fordítódik és külföldi részvényekbe vándorol” – értékel Scheiring Gábor.

Amit Szekeres Imre a következővel egészít ki: „A Fidesz eleve eltörölte a nulla kulcsos sáv egyötödét (adójóváírás – szerk.), és a maradékot is ki akarja vezetni két év alatt. A közepes- és a kisjövedelműek így már ma több adót fizetnek, mint tavaly. A jómódúakat további két intézkedéssel segítették: eltörölték a harminckét százalékos szja-kulcsot, és a tőkejövedelmek eztán már csupán tizenhat százalékkal adóznak. Összességében a közepes- és kiskeresetűektől elvettek háromszázmilliárdot, ezt odaadták a magas jövedelműeknek, akik ezen túl további háromszázmilliárdos ajándékot kaptak, de ez utóbbit már a költségvetési hiány terhére. Alapvetően elhibázott rendszert, ilyet bebetonozni bűn.”

A szakmai kifogásokon túl politikai fenntartásokat is megfogalmaz a két képviselő.

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

„Minden kormány elemi joga a saját értékrendje szerint határozni meg az adórendszert” – véli Szekeres. „Az adórendszer alapvető politikai kérdés, meghatározása a mindenkori kormány kompetenciája. Az ezzel kapcsolatos politikai vitákat mesterséges módon, erővel berekeszteni finoman szólva sem demokratikus megoldás – mondja Scheiring. – Kötelességünk tiltakozni az összes lehetséges fórumon. És mivel ennek korlátozott mind a lehetősége, mind a hatása, a politikai cél nem lehet más, mint a következő választásokon egyharmad alá szorítani a Fidesz mostani kétharmadát. Aztán jöhet majd egyebek mellett az adórendszer átalakítása. Látok rá esélyt, hogy a jelenlegi ellenzéki pártok, beleértve a Jobbikot, számos ügyben, például az adópolitikában is hajlandóak lesznek együttműködni.”

„A Fidesz torz megoldásai csak kétharmaddal korrigálhatóak. Hogy ez a kétharmad egy kormánykoalíción belül, vagy egyes ügyek mentén külső támogatással jön létre, ebből a szempontból mellékes kérdés – ezek már Szekeres szavai. – Adó-ügyben egyszerű a megoldás: ötmillió forint éves jövedelem felett be kell vezetni a harminckét százalékos második kulcsot, a tőkejövedelmek adóját fel kell emelni a tavalyi szintre, és már rendben is van a büdzsé, igazságossá válik az adórendszer.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik