Több mint 142 ezer diák – mintegy háromezerrel több, mint tavaly – érettségizik idén a május 2. és június 28. közötti vizsgaidőszakban, 1.187 helyszínen, 3.723 vizsgabizottság előtt. A diákok együttesen 485 ezer érettségit tesznek le, ebből 31 ezer emelt, 454 ezer középszintű.
Az adatok szerint az emelt szintű vizsgák száma tavalyhoz képest 14 százalékkal, négyezerrel emelkedett. A diákok választása alapján – az idegen nyelven tett vizsgákat külön számolva – 192 tárgyból lesz középszintű és 57 tárgyból emelt szintű érettségi.
A mostani vizsgaidőszak újdonsága, hogy emelt szintű vizsga csak azokból a tárgyakból tehető, amelyek a felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők – közölte az Oktatási Hivatal elnöke.
Az érettségi vizsgák megszervezésére idén is 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre.Az írásbeliket május 2-től május 23-ig tartják, az emelt szintű szóbelik június 2-8. között lesznek, míg a középszintűek június 14-28. között.
A diákok a hét vizsgafajta mindegyikével élhet. A legtöbben “rendes” érettségit tesznek, ez az összes vizsga 86 százaléka. A már érettségivel rendelkezők ismétlő, kiegészítő vizsgát tesznek, ez a vizsgák 3 százaléka. Emellett a tavalyinál 33 százalékkal több szintemelő vizsga lesz.
A hivatal elnöke, Princzinger Péter kiemelte: változás az is, hogy az Oktatási Hivatal megszűnt regionális igazgatóságának feladatait a vizsgák szervezésében az újonnan alakult egyes kormányhivatalok látják el.
Közel 141 ezren adtak be felsőoktatási intézményekbe felvételi kérelmet, körülbelül annyian, mint tavaly. Princzinger Péter elmondta: a többség az elektronikus jelentkezést választotta; 81.054-en éltek ezzel a lehetőséggel, számuk idén először haladta meg a papíron jelentkezőkét.
Alapképzésre 95.660-an, egységes, osztatlan képzésre 10.622-en, felsőfokú szakképzésre 8842-en, mesterképzésre 25.506-an adtak be kérelmet. Az állandó lakhely alapján legtöbben, több mint 42 ezren a közép-magyarországi régióból jelentkeztek.
Továbbra is nők szeretnének többen felsőoktatási intézménybe járni, a jelentkezők 56,6 százaléka kerül ki közülük. Egy jelentkező átlagosan 3,4 helyre adott be kérelmet. Dux László felsőoktatási helyettes államtitkár összegzése szerint rendben zajlottak a felvételi jelentkezések az idei évben.