Belföld

Filmtámogatás eredményesség alapján

A támogatásokban ezentúl a filmek "eredményességi mutatóit" is figyelembe kell venni - hangsúlyozta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter.

Réthelyi Miklós bejelentette, 100 millió forinttal támogatják az art mozik digitális átállását, általánosságban azonban úgy vélte, ezeket az intézményeket az államnak és az önkormányzatoknak közösen kell fenntartania.

A tárcavezető beszámolt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) által a kultúra területén az elmúlt kilenc hónapban végzett tevékenységről, és a prioritások között beszélt a magyar EU-elnökségről, amelyet sikeresnek értékelt a kultúra szempontjából.

A szakmával folyatott konzultációsorozat után a NEFMI jelenleg
problématérképet készít, és a filmfinanszírozási rendszer átalakításán
kormánybiztos is dolgozik Andrew Vajna személyében.

Nem volt egyszerű öt ágazat összevonása, de egyre sikeresebben működik az új minisztériumi struktúra – mondta el az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának meghallgatásán Réthelyi Miklós.

A kormány felülvizsgálja a Magyar Mozgókép Alapítvány (MMKA) működését és a hazai filmfinanszírozási struktúrát is – közölte Réthelyi Miklós. Elmondása szerint az elmúlt években az MMKA 5 milliárd forintos kötelezettségállományt halmozott fel, így számos produkciós céggel szemben végrehajtási eljárás indult; a bankokkal a közigazgatási tárca folytat tárgyalásokat.

A külön projektek helyett átfogó fejlesztési koncepció került tegnap a kormány elé a budapesti Andrássy kulturális tengely tervével – mondta el a NEFMI vezetője, hozzáfűzve: külön kormánybiztos foglalkozik a Várnegyed fejlesztésével is.

A Nemzeti Színházra kitérve Réthelyi Miklós hangsúlyozta: Alföldi Róbert főigazgató kinevezése 2013 júniusáig szól, további döntéseket a tárca minden körülmény vizsgálatával hoz.

Karácsony Gergely (LMP) kérdésére válaszolva a miniszter elmondta: a NEFMI-t érintő összesen 39,4 milliárd forintos kormányzati zárolásból a kulturális államtitkárságra 4,7 milliárd forint jutott, míg a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) idei büdzséjéből 1,6 milliárdot zároltak, az NKA így nem tudja támogatni például a Titanic filmfesztivált.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik