A parlament alkotmányügyi bizottságának többsége keddi ülésén nem támogatta a fideszes Lázár Jánosnak és a KDNP-s Harrach Péternek azt a módosító indítványát, amely elvetné a vármegye kifejezést az új alkotmányra vonatkozó kormánypárti javaslatból.
Az alkotmányügyi bizottság a tanácskozáson – amelyen csak kormánypárti és jobbikos képviselők vettek részt – megvitatta a Fidesz-KDNP alaptörvény-javaslatához benyújtott módosító indítványokat. Ennek során szinte az összes kormánypárti módosítási kezdeményezést támogatták, azonban a vármegye elnevezés elhagyására vonatkozó indítvány mellett elvetették például azt a javaslatot is, amellyel a két frakcióvezető beleírná a Nemzeti hitvallásba, hogy “megbecsüléssel értékeljük történeti alkotmányunk formálódásában a polgári demokrácia rendszerét először kinyilatkoztató, Magyarország államformájáról szóló 1946. évi I. törvényt”.
Támogatták ugyanakkor a független Ivády Gábornak azt a kezdeményezését, hogy az állami lobogó tartalmazza a címert.
Az alkotmányügyi bizottság többsége egyetértett azzal is, hogy ne korlátozzák az új alkotmányban az országgyűlési képviselők számát az Alkotmánybírósághoz (AB) fordulás esetén.
A Fidesz-KDNP alaptörvény-javaslata jelenleg úgy szól, hogy az AB a kormány vagy az országgyűlési képviselők egynegyedének kezdeményezésére vizsgálja felül a jogszabályok alaptörvénnyel való összhangját.
Ezt jobbikos képviselők úgy módosították volna, hogy bármely állampolgár kezdeményezhesse a felülvizsgálatot. Az ellenzéki indítványt ilyen formában az alkotmányügyi bizottság keddi ülésén nem támogatta, azzal azonban a többség egyetértett, hogy ne korlátozzák az AB-hez fordulás esetén az országgyűlési képviselők számát.