Belföld

A hóolvadás miatt több folyó vízszintje megemelkedett

A hóolvadás mellett, a Tiszán levonuló árhullám, valamint a Tisza visszaduzzasztó hatása is növeli az áradást a folyókon.

Az árvíz miatt több helyen hajózási tilalom van érvényben, illetve a komp sem üzemel.

Szabolcs-Szatmár-Beregben jelenleg tíz belvízvédelmi szakaszon van készültség, huszonnyolc önkormányzat tart fenn első-, vagy másodfokú belvízvédelmi készültséget.

Az olvadás miatt a Krasznán elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. A folyón kisebb árhullám alakult ki, amely a határszelvényben másodfokú készültségi szint alatt fog tetőzni, emellett a Tiszán, a Túron és a Szamoson is kisebb áradás vonul le, de várhatóan egyik folyón sem kell elrendelni készültséget.

Az olvadás miatt kismértékben emelkedett a vízszint a belvízcsatornákban, de mivel a tározókat még időben kiürítették, nagyobb mértékű elöntésre sehol sem számít a vízügyi szervezet. Az elöntött területek nagysága eléri 300 négyzetkilométert.

A Tiszán levonuló árhullám Szolnoknál tetőzés közelében van, a vízállás péntek reggel 850 centiméter volt, amely fél méterrel meghaladja a harmadfokú védelmi szintet; a megyeszékhely alatt, naponta 5-10 centiméterrel növekedve, továbbra is árad a folyó.

A Zagyva és a Tarna is végig árad. A Fehér- és a Fekete-Körösön is mintegy 50-100 centiméterrel emelkedett a vízszint a felső szelvényekben az enyhe időjárás okozta hóolvadás miatt. A Kettős- és a Hármas-Körös szintén árad, a Hármas-Körös alsó szelvényeiben az áradást a Tisza visszaduzzasztó hatása tovább növeli.

Az igazgatóság 530 kilométer hosszon védekezik a folyók áradás ellen. Ebből harmadfokú árvízvédelmi készültség 413 kilométeren van érvényben: a Tisza-tó körül Kisköre és Sarud, illetve Kisköre és Tiszafüred között, a Tisza jobb partján Kisköre és Lakitelek között, a Tisza bal partján Pusztataskony és Csongrád között, valamint a Zagyva jobb és bal partján Szolnok és Újszász-Szászberek között.

A harmadfokú készültséggel érintett szakaszok gátjain korlátozták a járműközlekedést, míg a Tisza teljes középső szakaszán tilos a hajózás. Az illetékes megyei mezőgazdasági és szakigazgatási hivatalok általános horgászati és halászati tilalmat rendeltek el a Tisza teljes középső szakaszára.

Az igazgatóság területén az elöntött területek nagysága alig változott, 447 négyzetkilométeren áll a víz.

Mindeközben a Tisza Rakamaz és Tiszatarján közötti szakaszán elsőfokúra csökkentette az árvízvédelmi készültséget a a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. A folyó Tokajnál csütörtök estére 32 centimétert apadt, így péntek reggel itt 609 centiméteres vízállást mértek. Továbbra is másodfokú viszont a készültség Tiszakeszi és Tiszafüred között.

A Hortobágy-Berettyó bal partján, Bucsa és Nádudvar között csökkent a készültség: ott csütörtök este óta másodfokú a riasztási szint, míg a Berettyó torkolati szakaszán továbbra is elsőfokú. Az igazgatósághoz tartozó területen összesen 187 kilométeren tartanak fenn árvízvédelmi készültséget.

A mellékfolyókon levonuló árhullám és a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt a Hármas-Körös vízállása lassan emelkedik; a folyón Szarvasnál másodfokú az árvízvédelmi készültség. A Hármas-Körösön Szarvasnál péntek reggel 706 centiméter volt a vízoszlop magassága, ami hat centiméterrel haladja meg a másodfokú riasztási szintet.

A folyó alsóbb szakaszán, Gyomaendrődnél, valamint a Sebes-Körösön Körösladánynál, illetve a Berettyón Szeghalomnál továbbra is elsőfokú a készültség, így az igazgatóság 340 kilométer hosszúságú védvonalaiból 22 kilométeren másod-, 124 kilométeren pedig a legalacsonyabb szintű a riasztás.

Az elmúlt 24 órában 575 négyzetkilométerre növekedett a térségben a belvízzel elöntött területek nagysága. A vízügyi szervezet tíz védelmi szakaszából még mindig egyben, a réhelyi területen védekeznek harmadfokon, további nyolc szakaszon másod-, míg egyben elsőfokú a készültség.

Továbbra sem lehet használni Ároktőnél a Tiszához vezető utat, és a komp sem üzemel. Emellett a Sajó magas vízállása miatt Muhi és Köröm között sem lehet átkelni komppal. A Sajó áradása miatt december 9-én lezárt, Kesznyétent és Sajóöröst összekötő utat viszont pénteken délben megnyitották.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik