Belföld

Sukoró-ügy: tanúvallomást tett Tátrai Miklós

A vagyonkezelő volt vezetője először Gyurcsány dolgozószobájában hallott a telekcseréről.

Tanúvallomást tett Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) hűtlen kezelés gyanújával előzetes letartóztatásba helyezett volt vezérigazgatója Székesfehérváron a Fejér Megyei Bíróságon abban a polgári perben, amelyet az MNV Zrt. indított a tervezett sukorói King’s City-beruházáshoz kötődő ingatlancsere-szerződés érvénytelenítéséért. A MNV Zrt. volt vezérigazgatója bilincsben, rabszíjon, két fegyőr kíséretében érkezett a tárgyalóterembe.

A pert tárgyaló Ébner Vilmos bíró először arról kérdezte, miként jött létre 2008 nyarán – a polgári perben alperesként szereplő – Joav Blum izraeli-magyar üzletember albertirsai és pilisi gyümölcsöseinek és a magyar állam tulajdonában levő, összesen 70 hektáros sukorói ingatlanoknak a csereszerződése. Tátrai Miklós elmondta: az ingatlancserével kapcsolatos elképzelésekről először 2008 májusában, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti dolgozószobájában megtartott megbeszélésen hallott; a befektetők – tekintettel arra, hogy Pest megyében már nem volt lehetőségük a tervezett kaszinóberuházás megvalósítására – felvetették az értékarányos ingatlancsere lehetőségét.

A tanú állítása szerint a miniszterelnök a megbeszélésen megkérdezte, van-e jogi lehetőség az ingatlancserére, de utasítást nem adott rá.

Tátrai Miklós elmondta: tekintettel arra, hogy a Joav Blum birtokában levő területek egy részére az államnak szüksége volt a 4-es főút építéséhez, a sukorói ingatlanokkal kapcsolatban pedig nem terveztek hasznosítást, továbbá mert a befektető vállalta az ingatlanok közötti értékkülönbözet megfizetését, a telekcserének jogi akadálya nem volt. A Vagyontanács jóváhagyta az ügyletet, őt pedig kötelezte a szerződés aláírására – tette hozzá a volt vezérigazgató.

A telekcsere ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség tavaly ősszel nyomozást kezdett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt. Az ügyben Tátrai Miklóst és a jelenleg ugyancsak előzetes letartóztatásban levő Császy Zsolt volt értékesítési és jogi igazgatót gyanúsították meg, mivel olyan szerződést hagytak jóvá, amely miatt 1 milliárd 327 millió forint kár érte a magyar államot.

Az ingatlanok értékbecslésével kapcsolatban Tátrai Miklós elmondta: eddig öt értékbecslés született, többsége csaknem azonos eredményt hozott.

A főügyészség által megrendelt értékbecslés szerint viszont mintegy 1,3 milliárddal ér többet a sukorói ingatlan Joav Blum Pest megyei ingatlanainál.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik