A befagyás miatt a víz nem tudna visszahúzódni Balatonfenyves, Balatonmária és Balatonkeresztúr mélyen fekvő parti településrészeiről.
Pécseli Péter, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője szombaton az MTI-nek elmondta: a Balaton vize valamelyest visszahúzódott a tó medrébe az erős csütörtöki szél óta, de a következő napokban várható óránkénti 40-60 kilométeres északi-északnyugati széllökések ismét mintegy 10 centiméterrel megemelhetik az amúgy is magas vízszintet a tó déli partjainál.
A Balaton vízszintje az elmúlt három napban nem emelkedett tovább, tartja a 126 centiméteres rekordmagasságot, ami 16 centiméterrel magasabb az üzemi szabályozás szerinti maximumnál, és mintegy 30-40 centiméterrel magasabb az optimális értéknél.
A Balaton magas vízszintjét a leginkább azzal magyarázzák, hogy a tó vízgyűjtőjén az idén eddig a százéves átlagnál 50 százalékkal több csapadék esett. A Sió-csatornán másodpercenként 39,3 köbméternyi vizet engednek le. A szaktárca azt tervezi, hogy a Sió-zsilip további nyitásával növeli az eresztés másodpercenkénti intenzitását, de Pécseli Péter beszámolója szerint erről a Sió és a Kapos mentén ellenőrzött belvízhelyzet után hozzák meg a döntést.
A szakember elmondta, hogy a Tolna megyei gazdák érzékenyen reagálnak mindig a vízeresztés növelésére, mert a Sióban folyó víz magassága fokozhatja a belvizet a területeiken. Problémát jelent az is, hogy a beomlások miatt több helyen is szükségessé vált a Sió medrének helyreállítása.
A Balaton térségében a következő napokban 5-6 milliméternyi csapadék várható, ennek egy része hó lesz, amely később jelenik csak meg a tóban, így egyelőre nem kell tartani további vízszintemelkedéstől. Hétfőtől fagyásra lehet számítani, így a kritikus déli partszakaszokon kiöntött víz akkor sem tud visszahúzódni a mederbe, ha csökken a tó vízszintje vagy a szél ereje. Most a jég elleni küzdelemre kell felkészülni – közölte a vízügyi kirendeltség vezetője.
Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az MTI-nek azt mondta, hogy különleges intézkedésekre egyelőre nincs szükség a Balaton déli részénél, de folyamatos készültségben kell lenni, főként északi szél esetén. Arra is figyelni kell, hogy az elöntött részeken felázott talaj miatt sok fa megdőlt, így azok veszélyessé válhatnak.
Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere arról számolt be, hogy több száz partközeli ház, üdülő környéke továbbra is víz alatt áll, de senkit nem kellett kiköltöztetni. Az önkormányzat külön figyelmet fordít az egyedülálló idős emberekre, és számba vette azokat a fákat, amelyek erősödő szélben veszélyessé válhatnak a felázott talaj miatt.
Galácz György, Balatonmária polgármestere arról tájékoztatta az MTI-t, hogy csütörtök óta javult a helyzet, de továbbra is homokzsákokkal kell védeni egy üzemelő tóparti hotelt. A település mélyen fekvő, vízközeli része sokat köszönhet a tóparti nádasoknak, amelyek hullámfogóként működnek a szélben – tette hozzá.
Az elöntött lakott területeken a csatornák telve vannak vízzel, néhány utcán és sok udvaron továbbra is áll a víz, amelynek a befagyása további károkat okozhat.