Belföld

Bajnai: csontvázak az ígéretekben vannak

Bajnai Gordon leköszönő kormányfő szerint az országnak a válság után újra utat kell találni a Nyugathoz. Erről a Népszabadságban megjelent interjúban beszélt.

Azt is közölte, hogy minden társadalom tudatát a nagy traumák és sikerek alakítják, a válság is ilyen tudatformáló sokk, az ország vezetőinek felelőssége, hogy ebből a társadalom milyen következtetéseket von le.

Hozzátette, hogy még nagyon sok dolog vár az utánuk jövőkre. Ugyanakkor nem kívánta az utánuk jövők politikáját minősíteni, mint mondta, “jár nekik a türelem”.

A távozó miniszterelnök azt mondta, számos olyan intézkedés maradt el, amelyeket bár fontosnak tartottak volna végrehajtani, idő vagy támogatás híján nem csinálhatták meg. Ilyennek nevezte “egy tisztességesebb pártfinanszírozási törvény” elfogadását. Sajnálja, hogy a legvagyonosabbakat érintő szolidaritási ingatlanadó elbukott, miként az új Ptk. sem léphetett életbe.

Összességében úgy látja, az elképzeléiset minden lényeges elemében meg is tettea kormánya. Az persze már az új kormányzó párt eminens politikai érdeke, hogy az őt megelőző politikai időszakot negatív színben tüntesse fel, és az általa elvégzendő nehéz feladatokért az előző kormányt hibáztassa. Csakhogy a csontvázak nem a költségvetésben, hanem a választási ígéretekben vannak – jegyezte meg az interjúban.

Arra a kérdésre, hogy mi lett volna, ha bő egy éve előre hozott választásokat kell tartani, Bajnai Gordon azt felelte: a Görögországban, Romániában és más országokban látottak azt jelzik, hogy egy négy-öt hónapig elhúzódó bizonytalanságot talán végletesen megsínylett volna az ország. Továbbá a választási kampány Magyarországon nem a helyzettel való tényleges szembenézésről szól. Ezt akkor Magyarország nem bírta volna ki. “Minél később lépünk, annál fájdalmasabb lett volna” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy ha a Fidesz–KDNP akkor hatalomra kerül, mára a legitimitása mélyponton lenne az elkerülhetetlen intézkedések miatt. Ha pedig nem tette volna meg az elkerülhetetlen lépéseket, akkor a válság miatt.

A kettős állampolgárságról hozott döntés kapcsán úgy fogalmazott, a határokon túli magyarokat érintő politikában az igazi mérce az, hogy mindaz, amit egy adott kormány tesz, végeredményében javít-e a magyar kisebbségek helyzetén, vagy ront. Szerinte az EU-tagság, Schengen, az európai alapjogi charta, az euróövezet, a határokon átnyúló fejlesztés, az oktatás és a kultúra összességében jobban megélhetővé teszi a nemzeti összetartozást, mint bármikor az elmúlt kilencven évben.

Bajnai Gordon az interjúban azt is kifejtette, hogy megérti azokat, akiket sértenek a szélsőjobboldal által gerjesztett indulatok és megérti azokat is, akiket az őszödi beszéd sértett, valamint azok felháborodását is, akik a beszéd egyes elemei kapcsán becsapottnak érezték magukat. De úgy látja, ma is rendkívül manipulált a politikai beszéd és működés. Nagy a kockázata annak, hogy ilyen beszédhelyzetek újra és újra előállhatnak.

Az őszödi beszédben felbukkanó hazugságmotívum felháborító lehet az állampolgárok tömegei számára, a politika bennfentesei részéről azonban álságos és cinikus a felháborodás, hiszen azóta is dominánsan ugyanazokkal az eszközökkel élnek – fogalmazott a leköszönő kormányfő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik