Belföld

Érettségi: az angol is bekeményített

A többi tárgyhoz hasonlóan az angolérettségi teszt is nehezebb volt idén, mint a korábbi években. Lopások a hotelekből, a pilóta heavy metal énekes és a tetováláskultúra – többek között e témákba csomagolva kellett angoltudásukról számot adniuk a maturálóknak. A megoldások a vizsgahelyek zárása után az fn.hu-n.

Az fn.hu által megkérdezett pedagógusok szerint bár több tudás kellett az angolteszt kitöltéséhez, mint tavaly, de aki tanult, nem lehetett gondja a feladatokkal. A szövegértési rész négy feladata közül kettő viszonylag egyszerűbb, kettő kicsit nehezebb volt. Különösen az igaz-hamis állítást eldöntendő példa volt szokatlan a középszinten, amelyikben lehetséges válasz volt a „nem lehet eldönteni” is – vélték a Klebelsberg Kuno Gimnázium angoltanárai. Grúber Mária, Mandják Gertrúd nagyon jónak tartják egyébként a kétszintű érettségivel bevezetett tesztlapokat.

hasonló véleményen van a kazincbarcikai Ságvári Endre Gimnázium angoltanára is. Balla Árpád szerint is nehebb volt idén a teszt, mint korábban. A már az általános iskolában is angolt tanulók valószínűleg könnyedén megírták, de aki csak 4 éve tanulja a nyelvet, annak több nehézsége is akadhatott a tesztben, elsősorban a szövegértés és a nyelvhelyességi feladatoknál.

Az idei feldolgozandó szövegek egy tinisztár levelezésére, a frizbi történetére, egy nászút költségeinek különös pénzgyűjtésére és egy árverésre vonatkoztak, ahol egy eredeti Micimackó-rajz volt kalapács alatt.

fha érettségi, akkor fn.hu!

Megoldások a Facebookon is! Keresse a “Mi tudjuk az
érettségi tételek megoldását” csoport
ot a Facebookon!

Az angolérettségi megoldásai>>>

Pénteken 11 óra után a német érettségi helyes megoldásait is közzétesszük!

A nyelvhelyesség három feladata szintén érdekes szövegekre alapult a – „civilben” pilóta – Iron Maiden-énekes brit turistákat mentő akciójáról, a tetoválás történetéről és a hotelekből eltulajdonított tárgyakról. Itt természetesen nem annyira a szövegeket, mint inkább a nyelvtani érdekességeket kellett megtalálni. A hiányzó szavakat kellett beírni, vagy kiválasztani a megadott lehetőségek közül, illetve volt egy szóalkotásos példa is. Ezek nem okozhattak gondot, ilyen feladatokkal minden tanuló találkozott már.

Egy rövid szünet után következett a szövegértés hallás alapján. A pedagógusok szerint mindhárom szöveg – egy svéd hegymászókaland, az emberek lefagyasztásáról szóló tudományos értekezés, és egy a fiatalok életkezdését segítő kezdeményezésről szóló beszámoló – megfelelt a középszintű követelményeknek, a hozzájuk kapcsolódó feladatok is érthetőek, megoldhatóak voltak. A vizsga utolsó része az íráskészségre kíváncsi, e feladatnál sem éri meglepetés a diákokat, egy munkára kellett jelentkezni néhány sorban, és tanácsot kellett adni, milyen jótékony tevékenységet válasszon a barátunk.

A Klebelsberg Gimnázium diákjai („klébis diákok”) a vizsga után az fn.hu kérdésére elmondták, hogy megoldható volt a teszt. A jobb angolosok könnyen, a kevésbé jók – különösen a szövegértési példánál – kicsit megizzadva vették az akadályt. A “magnós” feladatot többen gyerekjátéknak nevezték, annyira könnyen érthető volt szerintük a hallott szöveg. A kevésbé jó angolosoknak a nyelvtani rész és a szövegértés egyes feladatai okoztak nehézséget.

Olyan diák is volt, aki “megvilágosodott”, és a vizsga után elismerte tanárának, hogy kellett volna tanulnia a nyelvet, és megígérte, hogy jövőre megtanul rendesen angolul. Ő is úgy érzi azonban, hogy sikeresen vette az akadályt.

Közel 60 ezren vizsgáznak


Reggel nyolckor kezdték írni a tesztet a diákok, középszinten országosan 1162 helyszínen 58 007-en, emelt szinten 81 helyszínen 4902-en írták meg a tételeket.

Az angol nyelvi írásbeli érettségi minden évben, mindkét szinten négy elkülönülő részből áll. Középszinten az írásbeli vizsga időtartama 180 perc, amelyből az első rész, az “Olvasott szöveg értése” 60 perc időtartamú, a második rész, a “Nyelvhelyesség” feladatsorának megoldására 30 perc áll rendelkezésre. Az ezt követő szünet után a 30 perces “Hallott szöveg értése” vizsgaösszetevő következik, végül az “Íráskészség” 60 perc időtartamú feladatsora.

Az emelt szintű írásbeli vizsga teljes időtartama 240 perc. A vizsgán az előzőekben is felsorolt vizsgaösszetevők szerepelnek ugyanabban a sorrendben, a feladatok megoldására fordítható időtartam azonban sorrendben 70, 50, 30, 90 perc.

Az íráskészség vizsgarésznél a feladatok megoldásához mindkét szinten használható nyomtatott szótár, a többi vizsgarésznél semmilyen segédeszközt nem vehetnek igénybe a diákok. Emelt és középszinten is az egyes vizsgaösszetevők értékelése egymástól független, és a feladatok megoldását központilag kidolgozott útmutatók alapján értékelik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik