Belföld

Hol nyerhet az MSZP Budapesten?

Bár szakértők szerint esélyes, hogy az MSZP egyetlen egyéni körzetet sem tud megnyerni a 2010-es választáson, információink szerint van pár budapesti körzet, ahol a szocialisták győzelemben reménykedhetnek. Sok húzónév – mint Hiller, Kiss Péter vagy Hagyó Miklós – szenvedhet ugyanakkor látványos kudarcot.

A közvélemény-kutatások adatai alapján szakértők azt valószínűsítik, hogy az MSZP egyetlen egyéni képviselői mandátumot sem fog tudni szerezni 2010 áprilisában. Ezt támasztja alá az is, hogy 2006 óta, bár az MSZP van kormányon, valamennyi időközi választást a Fidesz nyert meg – még a korábban biztosnak tartott szocialista körzetekben is.

Három helyre számítanak

Ennek ellenére lapunk MSZP-s forrásoktól úgy értesült, a párt komolyan reménykedik abban, hogy Budapesten egyéniben mégis elcsípnek 2-3 helyet. Az fn.hu úgy tudja, hogy a párton belül szinte biztosra veszik a XI. kerületi polgármester, Molnár Gyula győzelmét. A reményt táplálja az is, hogy ebben a választókerületben a Fidesz a nagypolitikában eddig ismeretlen, háromgyermekes energiapolitikai szakértőt, Orbán Anitát indítja.

A XI. kerület másik két választókörzetéről egyébként lemondtak a szocialisták: a 15-ösben Rétvári Bence három éve magabiztosan nyerte az időközit, így – az esélylatolgatások szerint – Szabó Vilmos legfeljebb megszorongathatja. A 17-esben pedig a négy évvel ezelőtti győztes, Kupper András indul a Fidesz részéről. Érdekesség viszont, hogy itt indítja a Jobbik alelnökét, Novák Elődöt, míg a 15-ösben felesége, Dúró Dóra szóvivő mérkőzik meg.

Lapunk információi szerint az MSZP esélyesnek tartja egyéni mandátumszerzésre Szanyi Tibort is. A XIII. kerület 19-es választókörében a Fidesz a Fővárosi Közgyűlés egyik képviselőjét, Kosztolányi Dénest indítja. Az MSZP arra számít, hogy a párt politikáját gyakran nyíltan kritizáló Szanyi – aki 1998 óta minden választáson hozta ezt a körzetet – 2010-ben is meggyőzi a választókat.

A XIII. kerület másik körzetében szintén egy régi motorost indítanak a szocialisták: Tóth József 2002-ben és 2006-ban is győzni tudott a 20-asban, ráadásul ő Angyalföld polgármestere is. A párt reményei szerint 2010-ben sem marad alul a Fidesz-KDNP-s, 32 éves, a nagypolitikában még ismeretlen szociológussal, Spaller Endrével szemben.

Fiatalítottak

Az MSZP a 32 budapesti körzet nagy részében a 2006-ban bevált jelölteket indítja, összesen 9 helyen fiatalítottak. Így került a jelöltek közé a 31 éves Komássy Ákos, a Fiatal Baloldal (FIB) korábbi elnöke, aki Medgyessy Péter egykori miniszterelnök személyi titkára volt. Ő, bár a Csécsei Béla egykori SZDSZ-es polgármester helyére kiírt választáson alul maradt a Fidesz-KDNP-s Kocsis Mátéval szemben, áprilisban ismét próbát tesz.

Budai Bernadett, az MSZP szóvivője Ferencvárosban áll ki. Ám információink szerint a párton belül sem látnak sok esélyt arra, hogy a 2009. januári időközin a kerületben fölényesen diadalmaskodó Bácskai Jánost legyőzze.

Nem lesz könnyű dolga a 33 éves Bárándy Gergelynek sem, aki első alkalommal mérkőzik meg egyéniben, a XIV. kerületben. A jogászdinasztiából származó szocialista képviselőnek a Fővárosi Közgyűlés képviselőjével, Papcsák Ferenccel szemben kell felvennie a kesztyűt. Budapest 4-es számú választókörzetében (III. kerület) pedig Kiss László indul, ám ő lényegében esélytelen Óbuda Fideszes polgármesterével, Bús Balázzsal szemben.

Akik inkább nem indultak

Több neves szocialista politikus úgy döntött, 2010-ben nem vállalja egyéniben a megmérettetést. A két legismertebb közülük Lendvai Ildikó pártelnök és Horváth Csaba egykori főpolgármester-helyettes, a kormány Budapestért felelős megbízottja. Mindketten azzal indokolták a döntést, hogy elfoglaltságaik nem teszik lehetővé a helyi kampányban való részvételüket.

Horváth helyett a II. kerületben Donáth László indul, aki négy éve még a III. kerületben volt jelölt. Nagy versenyre lehet itt számítani: a Fidesz Balsai Istvánt, míg a Jobbik alelnökét és EP-képviselőjét, Balczó Zoltánt indítja.

Lendvai Ildikó szokásos XXII. kerületi körzetében (32-es) Szincsák József egykori operaénekes áll ki. Neki a Fidesz-KDNP jelöltjét, Budafok-Tétény jelenlegi alpolgármesterét, Németh Zoltánt kéne legyőznie.

Nagy nevek – nagy kudarcok?

Sok neves szocialista politikus ugyanakkor vállalta a megmérettetést 2010-ben is. Sikerük azonban enyhén szólva is kétséges. Burány Sándor, a szocialisták budapesti elnöke a XIX., míg Hiller István egykori pártelnök, kulturális miniszter pedig a XX-XXIII. kerületben méreti meg magát. Mindkettőjük Fidesz-KDNP-s kihívója helyi szinten ismert ember: Tarnai Richárd szociálpolitikus, helyi önkormányzati képviselő, míg a 26 éves Földesi Gyula a Fővárosi Közgyűlés képviselője.

Csizmár Gábor, a MeH államtitkára ugyan egy kevésbé neves IV. kerületi önkormányzati képviselővel, Hollósi Antallal kerül szembe, ám Kiss Péter miniszternek nemcsak a Fidesz-KDNP-jelölt Wintermantel Zsoltot kéne beelőznie, hanem a Jobbik alelnökét, Szegedi Csanádot is.

Nem vár könnyű küzdelem Steiner Pálra, az MSZP fővárosi frakcióvezetőjére sem: ő a Belváros népszerű polgármesterével, Rogán Antallal szemben áll ki. Hagyó Miklós, a BKV-t felügyelő egykori szocialista főpolgármester-helyettes amúgy is megtépázott hírnevén is újabb csorba eshet: a XII. kerületben ugyanis Pokorni Zoltánt kéne legyőznie ahhoz, hogy egyéniben mandátumot szerezhessen.

az mszp fővárosi jelöltjei (kiemelve az új indulók)

Molnár Zsolt (Budapest 1.), Donáth László (Budapest 2.), Orosz Sándor (Budapest 3.), Kiss László (Budapest 4.), Csizmár Gábor (Budapest 5.), Kiss Péter (Budapest 6.), Steiner Pál (Budapest 7.), Hatvani Csaba (Budapest 8.), Kispál Tibor (Budapest 9.), Szabó Zoltán (Budapest 10.), Komássy Ákos (Budapest 11.), Budai Bernadett (Budapest 12.), Pál Tibor (Budapest 13.), Arató Gergely (Budapest 14.), Szabó Vilmos (Budapest 15.), Molnár Gyula (Budapest 16.), Józsa István (Budapest 17.), Hagyó Miklós (Budapest 18.), Szanyi Tibor (Budapest 19.), Tóth József (Budapest 20.), Bárándy Gergely (Budapest 21.), Tóth Csaba (Budapest 22.), Hetyei László (Budapest 23.), Vidorné Szabó Györgyi (Budapest 24.), Alexa György (Budapest 25.), Simon Gábor (Budapest 26.), Mester László (Budapest 27.), Burány Sándor (Budapest 28.), Hiller István (Budapest 29.), Podolák György (Budapest 30.), Avarkeszi Dezső (Budapest 31.), Szincsák József (Budapest 32.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik