Belföld

A szlovák államnyelvtörvény ügyében tájékozódik a Velencei Bizottság

A szlovákiai államnyelvtörvény ügyében tájékozódik a Velencei Bizottság, amelynek küldöttsége hétfőn Pozsonyban kezdett tisztázó jellegű beszélgetéseket a nemzeti kisebbségek, a civil szervezetek és az állami szervek képviselőivel.

Viliam Figusch, az Európa Tanács pozsonyi tájékoztató irodájának igazgatója az MTI tudósítójának elmondta, hogy a küldöttség az ellentmondásos nyelvtörvényről alkotott politikai és lakossági, civil véleményekre kíváncsi.

A Velencei Bizottságot, amely a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) független jogi szakértőkből álló testülete, még szeptemberben Szlovákia kérte fel szakvélemény elkészítésére az államnyelvtörvényről – jelentette be Peter Stano, a szlovák külügyminisztérium szóvivője.

A küldöttség hétfő délelőtt elsőként a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának (SZMK) képviselőivel folytatott megbeszélést. Petőcz Kálmán, az SZMK szóvivője elmondta, mintegy két óra állt rendelkezésükre, hogy kifejtsék véleményüket.

„Elmondtuk, hogy szükségesnek tartjuk az államnyelvtörvény módosítását. A parlamentben pedig el kellene fogadni egy átfogó kisebbségi nyelvhasználati törvényt, hogy az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használata egyensúlyba kerüljön. Amíg ez nem történik meg, addig fel kellene függeszteni az államnyelvtörvénybe foglalt büntetéseket” – fejtette ki újságíróknak a találkozó után Petőcz. A megbeszélésen szóba került a szlovákiai kisebbségi politika egésze is, mert csak így, összefüggésekben lehet objektív képet kapni arról, hogy miről is van szó tulajdonképpen.

A jogi szakértők ugyancsak meghallgatták Marek Madaric kulturális miniszter véleményét is, és felkeresik az oktatási tárcát, valamint a külügyminisztériumot.

Hétfő délután a küldöttség a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Híd képviselőit is meghallgatja.

A független nemzetközi szakértőkből álló Velencei Bizottságot (a Joggal a Demokráciáért Európai Bizottságot) az Európa Tanács tanácsadó szerveként 1990 májusában hozták létre. A bizottság főleg az alkotmányozás, a közjog, a választási kérdések és az alkotmánybíráskodás kérdéseivel foglalkozik, és a múltban olyan fontos kérdésekben foglalt állást, mint például a magyar státustörvény, a választójogi kódexek elvei, a bírói függetlenség, illetve a titkos CIA-repülések. Jelenleg azt vizsgálják, hogy a szlovák nyelvtörvény megfelel-e az európai normáknak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik