Belföld

Ki szorongatja meg a Fideszt 2010-ben?

Az nem kérdés, hogy ki nyeri meg a 2010-es parlamenti választásokat, az azonban igen, hogy a Fidesz mennyivel tud győzni, és az őszi, önkormányzati voksolásra mennyire tudja beváltani a változásra tett ígéreteit. Elemzők szerint – Bokros Lajosnak köszönhetően – ismét ötpárti lehet a parlament, de más szereplőkkel és nem kizárt, hogy az LMP meglepetést okoz. A jövő nagy kérdése: melyik párt lesz képes felnőni a Fidesz mellé?

2010 a választások éve lesz a magyar politikában. Várhatóan április 11-én, majd két hét múlva, április 25-én országgyűlési voksolás lesz, ősszel pedig az önkormányzatokról döntünk. Ezenfelül – a rendszerváltás óta először – mindezzel egybeesik még egy fontos tisztség megszavazása: nyáron köztársasági elnököt választ a parlament.

Gyökeresen megváltozott a politikai felállás 2006 óta: míg az előző választásokon az elemzők a pártrendszer “befagyása” miatt aggódtak, és mindenki izgalommal figyelte a “két nagy”, azaz az MSZP és a Fidesz párharcát, addig mostanra nem az a kérdés, hogy ki fog nyerni, hanem az, hogy mennyivel, és ki juthat még be a törvényhozásba.

Egyértelmű győztes

“Az egyértelműnek látszik, hogy a Fidesz győz a választásokon, de lehetnek még mellette más nyertesek is, így a Jobbik vagy akár még a kis pártok közül az MDF, az LMP is, ha bejutnak a parlamentbe” – véli Szomszéd Orsolya a 2010-es esélyeket latolgatva. A Nézőpont Intézet elemzője szerint az MSZP számára sem mindegy, milyen arányban lesz vesztes, sikernek könyvelheti el például, ha egyedül vagy az MDF-fel eléri a blokkoló egyharmadot (139 képviselő) és így továbbra is váltópártként tekinthet magára.

Szomszéd Orsolya szerint az is valószínű, hogy a Fidesz az abszolút többségnél többet szerezhet, tehát egyedül kormányozhat, a 2/3-os győzelem esélyeit viszont a választási szisztéma miatt nehéz kalkulálni. “Amennyiben a még ellenzéki párt mind a 176 egyéni kerületben mandátumot szerezne, és emellett a területi listán kb. 50 százalékos eredményt érne el, meglehet a minősített többsége is. A végeredmény azonban nem csak a Fideszen múlik. Nem mindegy például hányan és milyen eredménnyel jutnak be az Országgyűlésbe” – hangsúlyozta a politológus.

Ötpárti parlament marad, de másokkal

A szakértő úgy látja, hogy az 5 százalék körüli eredmény csak az országos, kompenzációs listáról szerzett mandátumhoz elég, de a 10 százalék táji eredménnyel már a területi listákról is szerezhető parlamenti hely. A közvélemény-kutatási adatok alapján (a KDNP-vel együtt) ötpárti lehet a parlament, mert az MDF ugyan nem áll öt százalékon, de Bokros 16 százalékos népszerűségnek örvend. Ám a kampány függvényében elképzelhető, hogy az LMP, amely 2 százalékon áll, okozhat még meglepetéseket.

A Fidesz magabiztosan őrzi fölényét, míg az MSZP tartósan a mélyben van, a tendencia azonban a kampányban finomodhat, elképzelhető, hogy az MSZP erősödik, ahogy az is, hogy feljönnek a kicsik. A következő év fő jellemezője lehet azonban, hogy a korábbi koncentráció, amely a pártrendszert jellemezte, változóban van, illetve már nincs két nagy párt. Szomszéd Orsolya kiemelte: 2009 fejleménye, hogy a Jobbik biztosan 5 százalék felett stabilizálta magát, az év elejétől elindult erősödés egyelőre nem folytatódik, kérdés, hogy tudja-e még növelni szavazóbázisát a szélsőjobboldali párt.

A Fidesznek változtatnia kell

A Fidesz a változás ígéretével kampányol, méghozzá az élet minden területére kiterjedően, így szüksége is lesz több látványos, szimbolikus intézkedésre, amely valóban a változást jelenti a választók szemében, ellenkező esetben nagy lesz a csalódottság. Márpedig az országgyűlésit nagyjából fél évvel követő önkormányzati választás miatt ez a Fidesz számára nagyon kártékony volna – hangsúlyozta a Nézőpont Intézet elemzője.

Hozzátette: jelenleg néhány politikai célkitűzés ismert még csak: a “törvényes elszámoltatás” mellett a parlamentáris szokásokat figyelembe vevő alkotmányos reform (“kisebb parlament”), valamint a gazdasági élénkítés (például adócsökkentés). Utóbbi a múlt héten Németországban elfogadott “növekedésgyorsító” programhoz hasonlóan a deficit ideiglenes növelésével járhat.

2010 kérdése: ki jön fel a Fidesz mellé?

Hasonlóan vélekedik a Political Capital ügyvezető igazgatója is. Gyulai Attila szerint a Fidesznek egyszerre kell megküzdenie a győzelmet biztosra vevő, ezért potenciálisan kevésbé aktív szavazótáborral, másrészt a kormányzásával kapcsolatos egyre erősödő elvárásokkal. E tényezők határozzák meg azt is, hogy lesz-e kétharmados többsége a Fidesznek, amire mai ismereteink szerint a pártnak jó az esélye.

„Természetesen a kétharmados többség megszerzésétől függ az is, hogy mennyire lesz képes a Fidesz látványos változtatásként végrehajtani az első időszak kormányzati tevékenységét. Az mindenesetre világosan látszik, hogy a Fidesz sokkal inkább törekszik majd arra, hogy megfeleljen saját korábbi, kormányváltásnál többet ígérő szlogenjének, mint 1998-ban, amikor ez eredetileg megfogalmazódott” – emlékeztet a szakértő.

Gyulai Attila hangsúlyozta: 2010 egyik legnagyobb kérdése az lesz, milyen irányban alakulhat át a pártrendszer, hol jelenik meg potenciális váltópárt a Fidesszel szemben. Tehát miközben a 2010-es év központi szereplője nyilvánvalóan a Fidesz lesz, a politikai tér többi szereplőjének mozgása, lehetőségei legalább ilyen fontosak lesznek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik