Az FN.hu annak járt utána, hogyan tudhatjuk meg, hogy a magunk vagy családtagunk fertőzése mögött a H1N1 vagy más áll-e. Falus Ferenc országos tiszti főorvos kérdésünkre azt válaszolta: „Ne akarja tudni!” Hozzátette: sokba kerül, és közben sok embert fertőzhet meg. Mint elmondta, egy magánlabor vizsgálata 5-től 60 ezer forintig terjed, igaz, nagyrészt 5-15 ezerért már adnak eredményt. A tiszti főorvos ugyanakkor figyelmeztetett: a nem auditált magánlaborok megbízhatatlanok, nincs megfelelő felszerelésük, így kár is odamenni.
A kezelés szempontjából semmi jelentősége
„A kezelés szempontjából semmi jelentősége, hogy valakinek H1N1-e vagy szezonális influenzája van. A lényeg, hogy influenzafertőzés. A lényeg, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzen a beteg, és ami ennél is fontosabb: gyógyuljon meg” – fogalmazott Falus Ferenc.
Szerinte először is azt kell mérlegelni, hogy a kockázati csoportba tartozik-e (van-e például krónikus betegsége). Ha igen, és belázasodik, konzultálnia kell az orvosával, és lehetőség szerint azonnal el kell kezdeni az antivirális gyógyszer szedését. Ha pedig ettől sem javul az állapota, kórházba kell menni. Ezzel szemben annak, aki nem tartozik a veszélyeztetett csoportok egyikébe sem, Falus Ferenc inkább azt ajánlja, maradjon otthon, igyon sok folyadékot, szedjen lázcsillapítót, és csak telefonon konzultáljon a háziorvosával.
A figyelőszolgálat szolgáltat adatokat
Kérdésünkre a tiszti főorvos kifejtette: a háziorvos sem vizsgálja, hogy a beteg újinfluenzával fertőzött-e, ennek ugyanis nem az egyén, hanem a járványfigyelés szempontjából van jelentősége. Erre a célra működtetik az úgynevezett figyelőorvosi hálózatot, amely a lakosság körülbelül negyedét vizsgálja. Az ÁNTSZ innen kap mintákat. Ezeket a tisztiorvosi szolgálat laborjában állami költségvetésből vizsgálják meg, az sem a beteg, sem a kórház számára nem jár költségekkel.
Itt 2-3 órán belül kapnak eredményt, és csak ez számít hitelesnek. Az FN.hu felvetésére Falus Ferenc elmondta: ha valaki gyorstesztet árulna, az bizonyára hamis és pontatlan, ilyen ugyanis nincs patikai forgalomban. Hozzátette: a vírus felbukkanásának elején még ők is használtak ilyen tesztet, ám kiderült, hogy pontatlan és nem alkalmas annak megállapítására, hogy valaki H1N1-gyel fertőzött-e, így már ők sem alkalmazzák.
az oltás harmada már elkelt
Eddig a hétig (december 8-i adat) Magyarországon 1 914 975 védőoltást adtak be. Az állam az influenzajárvány előtt hatmillió vakcinát rendelt – ebből 4 millió térítésmentesen, 2 millió térítés ellenében igénybe vehető oltóanyag. Ebből 3 492 360 darabot szállítottak már ki, de a vakcinát folyamatosan szállítják és használják fel. Az oltásnak egy év a felhasználhatósága, mert a WHO minden évben meghatározza az adott influenzaszezonra szóló oltóanyagok összetételét, a vírustörzseket. Valamennyi gyógyszergyár a világon ezt az összetételt köteles oltóanyagában alkalmazni. Az egészségügyi tárca szerint egyelőre nincs szó arról, hogy megmaradna mennyiség, mert a járvány várhatóan egészen áprilisig elhúzódik. Oltani járványos időszakban is lehet, az új vírus ugyanis addig fertőz, amíg védtelen embert talál.